Turizmcilerin de istediği aidat değişikliği talebi kabul edildi

Turizmcilerin de istediği aidat değişikliği talebi kabul edildi
16 Nisan 2019, 16:11
Geçtiğimiz yıl kurulan ve 100'ün üzerinde turizm firmasının üye olduğu Hizmet İhracatçıları Birliği'nde üyelerin aidatlarla ilgili istediği değişiklik gerçekleştirildi.

Turizm dahil 9 alt sektörden üyelere sahip Hizmet İhracatçıları Birliği'nin 2018 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı Dış Ticaret Kompleksi'nde gerçekleştirildi. Toplantıya katılan Hizmet İhracatçıları Birliği Turizm Komite üyesi Hamit Kuk, toplantıda Birlik Başkanı ve THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı'nın 1 yıllık sürede yapılan faaliyetleri anlattığını söyledi. Kuk, toplantıda Birlik üyelerinin istediği aidat değişikliğiyle ilgili talebin de kabul edildiğini söyledi.

Ciro sınırı yükseltildi

Buna göre birliğe üye olan firmalardan tahsil edilen giriş aidatı ve yıllık aidat tutarlarının hesaplanmasında dikkate alınan ciro miktarının üst limiti yükseltildi. Daha önce 1.99 milyon lira kadar ciroya sahip olan şirketler aylık asgari ücretin brüt tutarı kadar giriş aidatı ve yıllık aidatı ödüyordu. Değişiklikle cirosu 10 milyon liraya kadar olan şirketler asgari ücretin brüt tutarı kadar (2019 için 2.559 TL) giriş aidatı ve yıllık aidat ödeyecek. 10-29.9 milyon lira arasında ciroya sahip şirketler brüt asgari ücretin 2 katı, 30-59.9 milyon TL arası ciroya sahip firmalar brüt asgari ücretin 3 katı, 60-99.9 milyon TL arası ciroya sahip şirketler brüt asgari ücretin 4 katı, 100 milyon TL ve üzeri cirosu bulunan şirketler ise brüt asgari ücretin 5 katı tutarında yıllık aidat ödeyecek.

İhracatçılara sağlanan teşvikler için girişim

Hamit Kuk, Birliğe üye 100'ün üzerindeki turizm firmasının 80'ini otellerin 20'sini de seyahat acentalarının oluşturduğunu söyledi. Birlik üyelerinin ihracatçılara sağlanan teşviklerden yararlanması için girişimde bulunduklarını belirten Kuk, " Bu konuda olumlu bir gelişme bekliyoruz. Talebimiz yerine getirilirse birliğe üye turizm firmaları ihracatçılar gibi yurtdışındaki marka desteği, tanıtım ve fuar desteği, yurtdışı prim desteği, ve yurtdışında şube açmada sağlanan destekler gibi teşviklerden faydalanacak" dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha