Turizmci Kadir Uğur'dan Bakan Kurtulmuş'a tavsiyeler

Turizmci Kadir Uğur'dan Bakan Kurtulmuş'a tavsiyeler
20 Temmuz 2017, 18:57
Bentour Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur, yeni Kültür ve turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'a hitaben yazdığı açık mektupta, sektörel sorunlara ilişkin tavsiyelerde bulundu.

Yeni Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'a açık mektup yazan Bentour Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur, sektörel sorunlarla ilgili çözüm önerilerini paylaştı. Bakan Kurtulmuş'a müsteşar olarak turizm tecrübesi olan bir bürokratı atamasını tavsiye eden Kadir Uğur, ayrıca tecrübeli turizmcilerden oluşan bir kriz masası kurulmasını önerdi.

Uçaklar için tur operatörlerine verilen sübvansiyonun basite indirgenmesi gerektiğini savunan Kadir Uğur, desteğin yalnızca otel de konaklayan turistler için verilmesini tavsiye etti.

Bentour Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur'un BakanKurtulmuş'a hitaben yazdığı açık mektubunun tam metni şöyle

Sayın Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş,

Sayın Bakanım, turizm dünyamıza hoş geldiniz.

Galiba son 5 sene içinde 4üncü Bakanımızsınız. Bizim Turizm Bakanlığı en çabuk bakan değiştiren bir sektör bakanlığı durumuna geldi. Her yeni bakan makama oturduğunda, bizim stresimiz yeni bakanımızın bizim sektöre bakış açısı ve stratejisi oluyor. Tabii ki Bakan olarak sizden turizmi tanımanızı, bilmenizi bekleyemeyiz. Bize düşen görev size sektörümüzün sorunlarını en kısa yoldan objektif olarak anlatabilmektir. Sizin sektörü en çabuk şekilde kavrayıp, kararlarınızı doğru ve çabuk alabilmeniz için, çok yakınınızda ki bürokratlarınızı bu işin tecrübesini yaşamış insanlardan oluşturup, yol almanız gerektirmektedir. Eğer hem Bakan hem de çok yakın bürokratları turizme uzak ise, turizmin büyük kriz yaşadığı, zorluklar için de olduğu bir dönem de, bu engelleri aşmak daha da güç olur.

Haddim olmayarak size 50 yıldır, 70 yaşında, halen yurt dışında faal olan bir turizmci olarak çok kısa birkaç önerim olacak.

1- Müsteşarınızın turizm tecrübesi olan bir bürokrat olması.

2- Çok kısa bir zaman da bürokratlardan, dışişleri ve maliye bakanlığından ve de yurt içi, yurt dışı tecrübeli turizmcilerden oluşan bir kriz masasının kurulması ve problemlerin masaya yatırılması.

Kısa sürede yapılması gereken birkaç nokta:

1- Uçaklar için tur operatörlerine verilen sübvansiyonun basite indirgenmesi. Yalnızca otel de kalanlar için bu uçak sübvansiyonun verilmesi

2- 4 yıldız, 5 yıldız oteller için taban fiyatının belirlenmesi ve bunun altına inilmemesi, gelir kaybını önleyip 2 ve 3 yıldızlı otellerin yok olmasını önleyecektir.

Size Bakanlığınız sürecinde başarılar diliyorum.

Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Saygılarımla,

Kadir Uğur

Bentour Reisen Yönetim Kurulu Başkanı

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha