TTYD

Turizm yatırımcısı hükümetten neler bekliyor?

Turizm yatırımcısı hükümetten neler bekliyor?
13 Nisan 2019, 10:42
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin (TTYD) 16. Genel Kurulu'nda yeniden başkan seçilen Oya Narin, turizm yatırımcılarının hükümetten taleplerini maddeler halinde sıraladı.

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin (TTYD) 16. Genel Kurulu'nda yeniden başkan seçilen Oya Narin, turizm yatırımcılarının hükümetten taleplerini maddeler halinde sıraladı.

Turizmin değeri anlaşılamıyor

Turizm sektörünün yarattığı ilave olarak yaratabileceği değerin gerek devlet gerekse toplum geneli tarafından tam olarak anlaşılamadığını belirten Narin, " Bu yönü ile kapsamlı bir hesaplama pek yapılmadığı için turizm sektörünün ülkemize gelen turistlerin ödemeler dengesine yansıyan harcamalarına ve yazdan yaza ülkemize gelen yabancı ziyaretçi artışına indirgenerek değerlendirilmesi temel bir sorundur” dedi.

Turizm büyümeye +1 puan getirebilir

Turizm faaliyetinin 64 sektörlü bir tanımlamada 40’ın üzerinde sektörün etkileşimiyle oluştuğunu belirten Narin şu ifadeleri kullandı: " Turizm dolaylı etkilerle milli gelirin % 10’dan fazlasını üretiyor. Turizmde Dönüşüm hamlesi hayata geçirilebilirse önümüzdeki 10 yıl içerisinde sadece turizm sektörü faaliyetleri büyümemize ortalama 1 puan ilave katkı yapabilecek potansiyele sahiptir.”

Turizm iyi giderken desteklenmeli

Oya Narin, 2018’de toparlanma sürecine giren turizmin sorunlarının ortadan kalkmadığını, başta finansman olmak üzere sektörünü etkileyen meselelerin devam ettiğini vurguladı ve TTYD’nin taleplerini şu başlıklarda sıraladı:

·Marina ve orman tahsislerindeki belirsizliklerin giderilmesi

·Turizm destinasyonlarındaki imar problemlerinin çözülmesi

·Yatırım finansmanı ve işletme sermayesi, yenileme-modernizasyon kredisi ve Eximbank kredisi ihtiyacı

·Yatırım ortamının iyileştirilmesi

·Turizm Geliştirme Fonu’nda planlanan katkıların düşürülmesi ve TÜRSAB, TTYD, TUROB ve TÜROFED’in doğrudan Fon yönetiminde yer alması

·Markalaşma

·Esnek çalışma düzenlemeleri

·İhracatçı sayılma, KFV iadesi ve ÖTV’siz girdi tedariği

·Turizmin sektör olarak imalat sanayiinden ayrı tutulmaması

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha