Turizm Fonu için ne dediler?

Turizm Fonu için ne dediler?
05 Aralık 2018, 00:42
Merakla beklenen ‘Türkiye Turizm Geliştirme Fonu’nu TÜRSAB ve TÜROFED başkanlarına sorduk. TÜROFED cephesinden temkinli açıklamalar gelirken, TÜRSAB’dan fon için tam destek mesajı geldi.

Turizm sektörünün merakla beklediği ‘Türkiye Turizm Geliştirme Fonu’na ilişkin tartışmalar devam ediyor. Konaklama sektörünün kulislerinde fonla ilgili rivayetler ve bilinmezlikler endişe kaynağı olarak dile getirilirken, sektörün pazarlama ayağı olan seyahat acentaları cephesinde ise iyimserlik hakim.

İkinci taslak evresinde olduğu bilinen Türkiye Turizm Geliştirme Fonu’na ilişkin konaklama sektörünün düşüncelerini TÜROFED Başkanı Osman Ayık’a sorduk…

Osman Ayık: Üzerimizde çok yük var, doğru kurgulamak lazım

Bence fonla ilgili önce Bakan Bey bir açıklama yapmalı; sonra da biz konuşmaya başlamalıyız. Konuyla ilgili olarak sektörle birkaç toplantı yapıldı. Kaynağın toplanış şekliyle ilgili biraz konuşuldu, ama son halinin ne olacağına Bakan Bey karar verecek.

Soru- Konaklama sektörünün endişelerini Bakan Ersoy’a ilettiniz mi?

Aslında buna endişe demek pek doğru değil… Bakan Bey’e görüşlerimizi ilettik demek daha doğru. Yapılan toplantılarda, olması gerekenleri veya bu fonun kalıcı ve sürdürülebilir olması için dikkat edilmesi gereken hususları kendisine ilettik.

“İki sıkıntılı yıl yaşadık…”

Türkiye’de turizm, ağırlıklı olarak konaklama sektörünün üzerinden dönüyor aslında. Dolayısıyla bu tür fonlar kurulurken, doğal olarak kaynağın büyük kısmının konaklama sektöründen yaratılıyor olması gerekiyor. Basına yansıyan şekliyle de öyle olduğu görülüyor. Ama şuna dikkat edilmesi lazım; sektör iki sıkıntılı yıl yaşadı. Bizim taraftaki yükler çok fazla. Fon için yaratılmak istenen kaynakta, en büyük yük yine bizim üzerimizde olacak. Bu noktada, bizim için biraz daha özel bir yaklaşım olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konudaki düşüncelerimizi de Bakan Bey’e ilettik.

“Doğru kurgulamak lazım”

Genel görünüme bakıldığında Türkiye’nin elindeki tek sektör turizm… Fakat bu sektörün geleceğini de iyi kurgulamak lazım. Fon, sektörün geleceğinin kurgulanmasında önemli bir araç olabilir, fakat işin başındayken doğru kurgulanması gerektiğini düşünüyorum.

Firuz Bağlıkaya: Sektörün geleceğine yön verecek adımlar atılıyor, destekliyoruz

Türkiye Turizm Geliştirme Fonu’na ilişkin seyahat acentaları cephesinde ise iyimserlik ve Bakan Mehmet Ersoy’a destek hakim. Fona ilişkin görüşlerini sorduğumuz TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ise şunları söyledi:

“Aslından yıllar önce yapılması gereken şeyler yapılıyor. Sektörden çıkmış bir Bakan ile Türkiye turizminin geleceğine yön verecek çok önemli adımlar atılıyor. Her yenilikte ve değişimde olduğu gibi bir takım yanlış anlaşılmalar olabilir. Bunların da kullanılacak doğru iletişim yöntemleriyle aşılabileceğini düşünüyorum.

Türkiye’nin turizm potansiyeli ile kıyaslanamayacak olan Dubai ve Singapur gibi ülkelerin başarısına baktığımızda, tanıtım ve pazarlamanın tek merkezden, verimli bir koordinasyonla yapıldığını görüyoruz.

Sektörün dinamiklerini bilen, dünyadaki benzer uygulamalarla kıyaslayabilen bir Bakanın liderliğinde büyük işler başaracağımıza olan inancımız tamdır.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha
   
>