TUREB yönetimini topa tuttu, delegelikten istifa etti

TUREB yönetimini topa tuttu, delegelikten istifa etti
28 Temmuz 2020, 18:45
TUREB yönetim kurulunun delegelere ve ARO yönetimine karşı ilgisiz ve tepeden bakan tavır içinde olduğunu söyleyen TUREB Eski Başkanı Ahmet Zeki Apalı, bu tutumla meslek adına yönetmelik, tüzük gibi mevzuatı güncelleyip geliştirmenin mümkün olmadığını belirterek delegelik görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Eski Başkanı Ahmet Zeki Apalı, mevcut yönetimi eleştirdiği ve TUREB delegeliğinden istifa ettiğini gösteren dilekçelerin de yer aldığı açıklamalarını Facebook sayfasında yayınladı. Apalı yönetimin, yönetmelikte aksayan noktaları revize etme noktasında ilgisiz kaldığını, delegelik sisteminin etkisiz hale getirildiğini belirtti. İşte o dilekçeler ve Ahmet Zeki Apalı'nın eleştirileri...

Değerli Arkadaşlarım, Takipçilerim,

Bu açıklamam, rehberlikle ilgili kurumsal ve mesleki bağı olanlara yöneliktir. Tek Facebook hesabı kullandığım için buradan duyurmak zorunda kaldım, ilgili olmayanların affına sığınıyorum.

Turist Rehberliği Meslek Kanunu sonrası birinci ve ikinci dönem TUREB yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütmüştüm. Üçüncü dönemde ARO delegesi olarak Birlik Genel Kurulu Üyesi olmama rağmen aşağıdaki dilekçelerimde açıklamaya çalıştığım sebeplerden dolayı delegelik görevinden istifa etmiş bulunuyorum.

İlgililere saygıyla duyururum.

————————————————

23/07/2020

ARO YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI’NA

ANTALYA

6326 sayılı meslek yasası ve yönetmeliği gereği 2018 yılı sonunda yapılan olağan genel kurulda çok sayıda üyemizin oylarıyla TUREB Delegesi olarak seçilmiştim. Birlik yönetiminin delegeleri, delegeliği önemsizleştirme tavırları, hiçbir şekilde bilgi aktarımı yapmaması ve en çok önemsediğim konulardan meslek yönetmeliğinin aksayan yönlerinin revizyonu ile tüzük çalışmalarına ilgisiz kalmaları nedeniyle mesleki anlamda bir gelişme olacağına inancım kalmamıştır. Böyle bir ortamda etkisiz bir delege veya delegelik sistemine ses çıkarmadan kalmam, şimdiye kadar uğraş verdiğim amaçlarla çelişmektedir.

İşbu sebeplerden dolayı bana güvenip oylarını vermiş üyelerimiz başta olmak üzere meslektaşlarımdan özür dileyerek TUREB Delegeliği görevimden istifa ediyorum.

Bilgilerinize arz ederim.

Ahmet Zeki APALI
EK: TUREB’e gönderilen istifa dilekçesi örneği (2 sayfa)
————————————————
24/07/2020
TURİST REHBERLERİ BİRLİĞİ’NE

ANKARA

Birlik yönetiminin görevi devraldığı 21/03/2019 tarihinden bu yana yaptığı çalışmaları, mesleki gelişmeleri ve sektörün içinde bulunduğu koşulları takip etmekteyim.

Gelinen durum itibariyle;

- Birlik Yönetim Kurulu, en üst merci olan Genel Kurul Delegelerini hiçbir surette önemsememektedir. Soru soran, bilgi talep eden seçilmiş delegelere resmi web sitesi işaret edilmektedir. Delegelerin sorguladığı mesleki konuların tamamının web sayfasında bulunması söz konusu olamayacağına göre bu davranış delegeliği önemsizleştirirken seçilmişlerin görev ve sorumluluk bilinçlerini erozyona uğratmaktadır.

- Bir önceki dönemde “turebdelegeler” e-posta grubunda 1300 ileti ile delegelerin bilgi alışverişi, sorgulama, öğrenme taleplerine karşılık bulunmuşken son dönemde sadece 1301 ila 1385 arası ileti gönderimi olmuştur. Bunların 41’i aynı meslektaşımızın bazen trafik bazen genel güncel bilgilendirme maksatlı yazılarından oluşmuştur. TUREB yönetimi adına ise sadece aşağıdaki paylaşım yer almıştır.

[turebdelegeler:1339] Sosyal Medya Hesapları Hk.

4.07.2019 14:08

Sayın TUREB Delegeleri,

Birliğimize ait Twitter @TUREBofficial ve Facebook TUREB Turist Rehberleri Birliği hesaplarımızın takip edilmesinin faaliyetlerimiz hakkında sizleri daha iyi bilgilendireceğini düşünüyor, saygılar sunuyoruz.

TUREB Genel Sekreterliği

Bu kapalı grubun bile bilgilendirme amaçlı kullanılmaması yönetimin Genel Kurulu oluşturan delegelere karşı sorumluluk hissetmediğinin göstergesidir.

- Önceki dönemde Birliğin faaliyetlerini bilgilendirme şeklinde 15 günde bir odalara, ayda bir ise delegelere iletirken, mevcut Birlik yönetiminde görev yapan bazı arkadaşlarımız o dönem bunları yetersiz bulduklarını söylüyorlardı. Şimdi bunu bile yapmaktan çok uzak olmalarını samimiyetsiz, sadece eleştiri yapmayı amaçlayan, sorumluluk makamına gelince söylemlerinden uzaklaşmış yöneticiler olarak görmekteyim ve rahatsızlık duymaktayım.

- Meslek yönetmeliğimizin içinde aksaklıklara yol açan kısımların düzenlenmesi gerektiği ortadadır. Hatta 10/03/2019 tarihli TUREB 3. Olağan Genel Kurulu’nun 7 no’lu kararında “6 ay içerisinde meslek yönetmeliği ile ilgili yönetim kurulunun kararıyla 2 gün sürecek çalıştay yapılması” kabul edilmiştir. Bu konu ARO başkanlığınca sorulduğunda “değişiklik yapılacak yerleri yazılı bildirin” cevabı alınmıştır. Oysa meslek kanununun 10. Madde 7. Fıkrasında meslek kuruluşlarının yönetim kurullarının görev ve yetkilerini sayarken (a) bendi “Genel kurul kararlarının gereğini yerine getirmek.” hükmünü içermektedir. Bu konuda herhangi bir çalışma yapılmaması, delegelere bilgi verilmemesi hem görev ihmalidir hem de suç teşkil etmektedir.

İlk iki dönem yönetim kurulu başkanlığı yapmış birisi olarak gördüğüm eksiklikleri ve yanlışları kamuoyu önünde konuşmaktan ziyade odamız aracılığı ile Birliğe aktarmaya çalıştım. TUREB yönetim kurulunun delegelere ve ARO yönetimine karşı ilgisiz ve tepeden bakan tavırları ile meslek adına yönetmelik gibi, tüzük gibi mevzuatı güncelleyip geliştirmenin mümkün olmadığı kanaatine sahip olduğumdan, yasanın verdiği sorumluluğu yerine getirmeyi engelleyici davranışlara ortak olmayı istemeyişimden dolayı delegelik görevimden istifa ediyorum.

Bilgilerinize arz ederim.

Ahmet Zeki APALI

ARO Delegesi

Yorumlar
Hikmet Soyvural
29 Temmuz 2020, Çarşamba 11:59
Siz önce döneminizde olup biten yolsuzlukları yönetiminizin yıl boyu aldığı maaşı konuşun! Neden bu 2020 bizden tahsil edilen 250 tl tarafımıza iade etmiyorsunuz!? Ki hala düne kadar yönetimde idin Neden sessiz kaldın? Benim gibi Binlerce Eylemli Uzman Rehber Veryansın etti.. Siz neredeydiniz ? Unutmayınız Sn Apalı Turebe sizin döneminizde UcretlKart basm ücreti başkanı olan ve tureb yönetiminde yer alan kişisel ve Yolsuzluğa boğulmuş Aro yönetimi hala nasıl Tureb delegesi olduğu bile tartışılır?? Ki hala Aro hakkında yolsuzluk davası var.. çıkıyorsunuz ve maaş çalışıyor, hem orada hem burada göreve devam ediyorsunuz.. Yıl boyu bizler çalışmıyoruz yan Çıkarlara ters mi düştü? Sizde eleştirilere sayfanızda hiç bir zaman yer vermediniz.. işinize gelen yazıları yer verdiniz.. Unutmayınız 21 yıllık rehberim Odaya ödediğimiz aidat içinde olması gereken çalışma kart yıllık vize işlemleri siz Turebe geldiğinizde fahiş rakamla tekelinize aldınız... Yasal değil..
Serkan özevin
28 Temmuz 2020, Salı 09:44
Cok iyi yapmissin dogru bir karar senin gibiler zaten bu meslege en buyuk kotulugu yaptilar cok sevindim
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha