TUI'nin 3. çeyrek verilerinde pembe tablo

TUI'nin 3. çeyrek verilerinde pembe tablo
09 Ağustos 2018, 14:15
Alman seyahat devi TUI sıcak rezervasyon akışları devam ederken 9 aylık büyüme rakamlarını duyurdu. Şirket cirosunun 9 ayda 11. 8 milyar Euro'ya ulaştığını açıkladı.

Avrupa'nın ve dünyanın en büyük tur operatörlerinden biri olan TUI, bu yazın kavurucu sıcaklarında rezervasyon yapan müşteri sayısını ve karını artırarak kendisini serinletmeyi başardı. Geleneksel pazarlarındaki yüksek performans da şirket yöneticilerini memnun etti.

TUI Grup, Nisan-Haziran dönemini kapsayan 3. çeyrek döneminde cirosunu yüzde 5 artırarak 5 milyar Euro olarak açıkladı. Kur farkı ve Paskalya dönemini dışarda tutan şirket, faaliyet karını ise yüzde 2.4 artırarak 227 milyon Euro'ya yükselttiğini duyurdu. 9 aylık iş döneminde ise şirketin cirosu yüzde 6.3 artarak 11.83 milyar Euro olarak kayıtlara geçerken faiz ve amortismanlar hariç (EBITA) karlılığı bir önceki yılın aynı dönemine göre 57.7 milyon Euro'dan 65 milyon Euro'ya taşıdı. Yetkililer bu tablonun daha çok gelir getiren Temmuz-Eylül dönemine göre daha iyi olarak görüldüğünü ifade etti.

Fvw'nin haberine göre TUI Group, mayıs, haziran ve temmuz aylarını kapsayan yaz rezervasyonlarında satışlarını önemli ölçüde artırarak bu üç ay içinde rakibi Thomas Cook'tan daha iyi bir performans sergiledi. 29 nisandan itibaren yaz rezervasyonları yüzde 4, ana pazarlar ise yüzde 5 artarken 29 temmuz itibariyle bu artışlar sırasıyla yüzde 5 ve yüzde 7 olarak kaydedildi.

Türkiye güçlü büyüdü

Bu yaz anahtar pazarlarda hava durumunun iyi gitmesi ve erken rezervasyonlardaki yüksek seviyeler dengelerin kurulmasına yardım etti. İspanya en çok tercih edilen destinasyon olurken Türkiye güçlü büyüme yakaladı ve Kuzey Afrika ve Yunanistan ile beraber rezervasyonlarda rekor artış kaydetmeye devam etti. Raporlara göre Kıbrıs, Hırvatistan ve Bulgaristan destinasyonları iyi rezervasyonlar aldı. Ayrıca kura rağmen otel ve cruise işlerindeki performanslar da memnun edici görünüyor. Öe yandan TUI henüz bireysel pazarlara dönük verilerini açıklamadı.

"4 kez çift haneli büyümek istiyoruz"

Sektörün 4. çeyrekte kara geçtiğini hatırlatan TUI CEO'su Fritz Joussen, "Üst üste ikinci yıl 9 ayın sonunda operasyon sonuçlarımızda karlılık açıklıyoruz. Yıl boyunca ardı ardına 4 kez çift haneli gelir elde etmeyi bekliyoruz. Otellere ve kruvaziyere odaklanarak büyük ölçüde mevsimsel olumsuzlukları azalttık ve böylece dış etkenlere karşı duyarlılığımızı artırdık. TUI iyi konumda, sağlıklı büyümesini sürdürüyor. Esnek ve güçlü bir operasyon gücü var. Maliyet disiplini sağlayarak farklı segmentlerde büyümeye devam etmek istiyoruz" dedi.

Oteller ve ceuise ne kadar artış yakaladı?

3. çeyrek verileri özellikle yüksek marjlı otellerin ve cruise işletmelerinin öneminin altını çizdi. TUI Hotels & Resorts, bu dönemde gelirlerini yüzde 10.7 artırarak 86 milyon Euro elde etti. Ortalama yatak doluluğu ve sabit gelirlerde yüzde 6.4 artış yakalanarak 161 milyon Euro'luk turnover elde edildi. TUI cruise üç yolcu gemisinden (TUI Cruises, Marella Cruises ve Hapag-Lloyd Cruises) yolcu başına elde ettiği günlük ortalama gelirlerini vergiler hariç yüzde 36 artırarak 91.3 milyon Euro'ya ulaştığını açıkladı.

İngiltere hariç ülke performansları iyi

Nisan-Temmuz dönemini kapsayan 3. çeyrekte kaynak pazarlardaki müşteri sayısı yüzde 4.4 artarken iş hacmi yüzde 4.7 artarak 4.4 milyar Euro'ya ulaşıldı. Merkez ülke konumunda olan Almanya, Avusturya, İsviçre ve Polonya ile Kuzey ülkeleri, Belçika ve Hollanda iyi performans gösterirken, pound ve diğer etkiler nedeniyle İngiltere performasnı verimli olmadı.

Son olarak, TUI Destination Experiences bölümü 3. çeyrekte müşteri sayısını yüzde 8 artırırken cirosunu yüzde 19 artırarak 66 milyon Euro'ya çıkardı. Karını ise yüzde 14 artırarak 15 milyon Euro olarak açıkladı. Bu bölüm Hotelbeds Group’s Destination Management işinin devralınmasıyla daha da genişleyecek.

Etiketler:TUI 3. çeyrek
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha
   
>