THY'den 'not' açıklaması

THY'den 'not' açıklaması
21 Haziran 2019, 08:13
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's tarafından kredi notu düşürülen Türk Hava Yolları konuyla ilgili açıklama yaptı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's son bir haftada Türkiye hakkında açıkladığı üçüncü raporda Türk Hava Yolları'nın da aralarında bulunduğu 11 Türk şirketinin kredi notunu düşürmüştü.

THY konuyla alakalı resmi açıklama yaptı. THY'den Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklama şöyle: "Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Investor Service tarafından Türkiye ülke kredi notu ve yabancı para cinsinden tahvil tavanı notu B1 seviyesine indirilmiştir. Bu not değişikliğine bağlı olarak Türk Hava Yolları kredi notu, Türkiye'nin yabancı para cinsinden tahvil tavanı notu seviyesiyle sınırlı olması gerektiği için Ba3 seviyesinden B1 seviyesine revize edilmiştir. Negatif olan not görünümü değiştirilmemiştir. Bu gelişme ile birlikte, Ortaklığımızın 2015 yılında ihraç etmiş olduğu Ekipman Teminatlı Geliştirilmiş Kredi Sertifikalarının notları da gözden geçirilmiş ve tüm sertifikaların notları Ba1 seviyesinden Ba3 seviyesine çekilmiştir. "

Moody's ne demişti?

Moody's,'in 11 Türk şirketinin kredi notunun düşürülmesiyle ilgili açıklamasında şirketlerinin notunun düşürülmesinin Türkiye'nin notunun düşürülmesiyle doğrudan bağlantılı olduğu belirtilmişti. Yazılı bildiride, "Notlandırılan şirketlerden bir çoğu ihtiyatlı finansal politikaya, sağlıklı bilançoya ve döviz geliri içeren güçlü iş profiline sahip. Bu şirketlerin kredi göstergeleri daha yüksek notlara işaret ediyor. Ancak şirketlerin notları, yabancı para cinsi tahvil tavanına ile sınırlandırılıyor çünkü bu şirketler Türkiye'nin siyaseti, hukuku, maliyesi ve mevzuatı ile doğrudan ilişkili." ifadelerine yer verilmişti. Açıklamada ülkedeki risklerden biri olarak, hükümetin döviz rezervlerini korumak amacıyla bu şirketlerin yabancı para kaynaklarına erişimlerini kısıtlayabileceği örneği verilmişti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha