Tanju İçten: Türkiye'ye bu yıl 1.5 milyon İngiliz turist getiremeyebiliriz

Tanju İçten: Türkiye'ye bu yıl 1.5 milyon İngiliz turist getiremeyebiliriz
01 Haziran 2023, 09:23
İngiliz havayolu şirketi Jet2 ve tur operatörü Jet2Holidays'in Türkiye'deki partneri MTS Globe Ege Bölgesi Genel Müdürü Tanju İçten sezonla ilgili açıklamalarda bulundu.

MTS Globe Ege Bölgesi Genel Müdürü Tanju İçten, deprem olana kadar İngiltere ve diğer Avrupa pazarlarından rezervasyonların çok iyi gittiğini ancak depremden sonraki geçen altı haftada rezervasyon akışının ciddi şekilde durduğunu söyledi.

Türkiye'ye bu yıl 1.5 milyon İngiliz turist getirebilir miyiz bilmiyorum?

İçten şöyle konuştu: "Şimdiyse kendini yavaş yavaş toparlamaya başlıyor. Ama tabii 2-3 aylık bir süreci kaybettik. Şu an biz geçen yıla göre şirketimizin ana pazarı olan İngiltere’de yüzde 20 gibi bir artışla devam ediyoruz. Bizim geçen sene 1 milyon 150 bin civarında yolcumuz oldu. Bu yıl hedefimiz 1 milyon 500 bin idi. Bunu yakalayabilir miyiz, onu bilemiyorum. Ama bu arada ‘DACH’ dediğimiz Batı Avrupa pazarında geriden geliyoruz. Orada artılar, eksiye dönüştü”

Demek ki fiyatlarımızı belli bir yere kadar çıkarmak gerekiyormuş

İçten, Türkiye’nin Avrupa pazarında artık ucuz bir ülke olmadığını vurgulayarak, “Yani otelci arkadaşları da bu konuda suçlu bulmuyorum. Ama herhalde fiyatları gözden geçirmemiz gerekecek. Çünkü şu andan sonra gelecek olan turistin yüzde 90'ı fiyata bakacak. Fiyatla rekabet ediyoruz. Türkiye fiyatlarda geçen seneden bu seneye çok büyük bir sıçrama yaptı. Birincisi, maliyetler çok yükseldi. İkincisi de geçen sene güzel bir sezon yaşamıştık. Herkesin beklentisi daha yüksekti ama demek ki fiyatlarımızı belli bir yere kadar çıkarmak gerekiyormuş diye düşünüyorum” diye konuştu.

Hükümet maliyetlerin düşürülmesi için adım atmalı

Maliyetlerin düşürülmesine yönelik hükümetin de adımlar atması gerektiğini belirten İçten, “Yani bir defa elektrik, su, bunun fiyatlarını belirleyen hükümetimiz. Mesela alkol, her şey dahil konseptinin içinde en önemli unsurlardan bir tanesi. Buradaki vergilendirmelerin çok olduğunu, üst üste çok zam geldiğini düşünüyorum. Burada da bir oynama yapılabilir mi, onu hükümet bilmeli. Ben yapılabileceğini düşünüyorum” dedi. (VOA Türkçe)

Yorumlar
Faik
02 Haziran 2023, Cuma 10:29
Booking gibi sistemler ülkede yasaklanırsa Acenteler tek el olursa ets turun sahibi turizm bakanı olursa hiçbir zaman asıl turizmciler indirim yapamaz uyguna kalite satamaz. Ayrıca dövüz kurlarındaki dalgalanma ve iç pazardaki ücret yetersizliği de ekstra etken
cengiz yavuz
02 Haziran 2023, Cuma 07:50
Mahmut sen deli misin? Acenta düşmanı mısın? acentanın ne işe yaradığını biliyor musun? saçma sapan yazıyor ne yarası varsa acentalarla. İnternet yokken ne yapıyordunuz? acenta toptancıdır, erken dönemde ödeme yaparak otele nakit, müşteriye avantaj sağlar. Şu memleketin cahil düşmanları bitmedi gitti arkadaş yaa. Turizmajansı yorumumu kesmeden yayınla lütfen.
Oguz kamar
01 Haziran 2023, Perşembe 11:43
Turizmdeyim. Her konustugum ingiliz seneye Turkiyeye gelmeyeceklerini.Burasinin artik cok pahali oldugunu,gida ve ickilerin ingiltere fiyatlar oldugunu soyluyorlar.Seneye cogunun Ispanya ve portekize gideceklerini bildiriyorlar.Su an burada olan turistler arkadaslarina soyleyip bu senede burasinin cok pahali oldugunu ve gelmemelerini soyluyorlar
Ismail
01 Haziran 2023, Perşembe 09:00
Hukumet asla böyle bir adım atmamalı. Turizmin maliyeti var. Bunu gezenler ödeyecek. Vergi ödeyen asgarî ücretli değil. Üstelik turizm çevre ve gürültü kirliliğinden her alana kadar vatandaşı rahatsız eden bir durum. Gelmesinler.
Tankut Ertem
01 Haziran 2023, Perşembe 05:26
Hayvancılık için adım atmamışlar, tarım için adım atmamışlar, ekonomi için adım atmamışlar, turizm için neden atsınlar?
Mahmut
01 Haziran 2023, Perşembe 02:54
Türk Otellerinin müşteri için acentalara mahkum kalmış olması ne acı değil mi..
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha