Tacettin Özden: Rezervasyonlar canlandı

Tacettin Özden: Rezervasyonlar canlandı
01 Haziran 2023, 09:00
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi Tacettin Özden turizm sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

TÜROFED Yönetim Kurulu üyesi Tacettin Özden VOA Türkçe’nin sorularını yanıtladı..

Rezervasyonlar Haziran'da canlandı

Genellikle yabancı turistlerin tercih ettiği Kuşadası’ndaki bir otelin genel müdürü ve Kuşadası Otelciler Derneği’nin de başkanı olan Özden, “Ülkemizin başına gelen deprem felaketi maalesef rezervasyonlarımızda hem iptallere hem de bir durgunluğa sebep oldu. Nisan ve Mayıs beklentimizin altında geçti. Ama Haziran ayından itibaren şu anda rezervasyonlar iyi görünüyor. Şu anda mesela bizim otelimiz Haziran ayında yüzde 80-85 arasında bir doluluğa ulaşmış durumda. Diğer bir otelimizde de yüzde 65 doluluğa ulaştık. 2023’te ziyaretçi sayısı ve gelir hedefini tutturacağımız konusunda bir endişem yok” dedi.

Turizmciler maliyetlerle döviz kuru arasına sıkıştı

TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi Özden, rezervasyonlardaki yavaşlamada ekonomik durumun etkisi olduğunu da kaydetti.

Özden, “Maliyetlerimizin yükselmesinden kaynaklı yurtiçi pazar fiyatlarımızı arttırdık. Yurt içi pazarı bizim için önemli ve biz bu pazarı kaybetmek istemiyoruz. Maliyetlerimizin altında bir artış yapmamıza rağmen ülkedeki fiyat artışları insanlarımızın alım gücünü de etkiledi. Belki vatandaşların tercihleri değişecek, beş yıldızlı otel yerine dört yıldızlı otel seçecekler. Ama bizim yerli vatandaşlarımız yurt içinde artık tatile alıştı. Dolayısıyla rezervasyonlar devam edecektir diye düşünüyorum” dedi.

Yabancı turistlere yönelik fiyat belirlerken döviz kurundaki artışların maliyetlerini karşılamaya yetmediğini de söyleyen Özden, “Türkiye'deki bu enflasyon, maliyetlerimizi arttırdı. Dolar ve Euro'daki artış bu maliyetlerimizi karşılamıyor. Dolayısıyla şu anda işletmelerin kar marjı olumsuz yönde etkileniyor. Eğer Dolar ve Euro’da yavaş da olsa düzenli bir artış olursa ve enflasyon da düşerse sanıyorum önümüzdeki aylardan itibaren bu makas kapanır” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Yabancı
01 Haziran 2023, Perşembe 06:00
Belki bu sene gelir fakat çarşıda ki ve restaurantda ki fiyatları gördükten sonra seneye zor gelir. Herşey çok aşırı pahalandı.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha