Skytrax, THY'nin yıldızını neden düşürdü?

Skytrax, THY'nin yıldızını neden düşürdü?
16 Mayıs 2019, 09:26
İngiltere merkezli derecelendirme kuruluşu Skytrax, 4 yıldızlı Türk Hava Yolları’nı bu yıl 3 yıldıza layık gördü.

İngiltere merkezli derecelendirme kuruluşu Skytrax, 4 yıldızlı Türk Hava Yolları’nı bu yıl 3 yıldıza layık gördü. Tüm kategorilerde ödüller yolcu anketiyle belirlenirken, yıldızlar şirket uzmanlarının derecelendirilmesiyle dağıtılıyor. Habertürk yazarı Güntay Şimşek yıldız savaşının perde arkasını yazdı.

İki yıl önceki Skytrax ödül töreninde THY-Lufthansa rekabetinin yaşandığını belirten Şimşek, o törende THY'nin “Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” ödülünü üst üste 9’uncu defa kazandığını ve business sınıfındaki ikramlarıyla da her kategoride ödül aldığını hatırlattı.

THY ödül töreninde olmayacak

Ama buna rağmen “Avrupa’nın En İyi Havayolu” ödülünün THY’den daha az ödül toplayan Lufthansa’ya verildiğini ifade eden Şimşek yazısında şu ifadeleri kullandı: " Avrupa’nın ilk 5 yıldızlı havayolu sertifikasını üst üste elde edilen ödüllerle THY’nin kazanacağı beklenirken Lufthansa’nın alması birçok kesimde hayal kırıklığına sebep oldu. Skytrax’ın neyi, nasıl değerlendirdiği tartışılır hale geldi. THY de bu gelişme üzerine 2018’de Skytrax’dan çekildi. Öte yandan aynı yıl Atlasglobal de 4 yıldızlı havayolu olarak tescil edilerek, THY’ye üstü kapalı, Türkiye’den aynı kategoride iki şirket var mesajı verilmişti. Bu gelişmeler üzerine THY’nin kendini geri çekip, derecelendirmeye girmemesi de Skytrax’da itibar tartışmasına sebep oldu. Ve bir atak daha geldi. Skytrax uzmanlarının marifetiyle THY 3 yıldızlı havayolu ilan edildi. Tüm kategorilerde ödüller yolcu anketiyle belirlenirken, yıldızlar şirket uzmanlarının derecelendirilmesiyle dağıtılıyor. Evet, adet olduğu üzere Haziran’da yapılacak Paris Airshow’da havayollarının ödül töreni olacak, fakat THY olmayacak."

Yorumlar
Emrah
17 Mayıs 2019, Cuma 12:03
Ödül törenleri derecelendirmeler artık tamamiyle siyasi boyuta geçmiş durumda. Adil tarafsız bir değerlendirme beklememek lazım. Belediye seçimlerimden sonra da moodys TR nin kredi notunu güncellemişti.
Ahmet Necdet
17 Mayıs 2019, Cuma 08:02
Yalan degil , Yeni istanbul hava meydani ile thy deki kalite dususu tavan yapti. Personel yandas ve toplama , yonetim yetersiz. Yemekler kotu. Ve ROTARLAR 5 saati bulmaya basladi. Sabiha Gokcen asiri yogunluga gecti. Bu yeni havaalani Turkiye ye 30 sene buyuk maliyet ve kayip yatirim. Thy ic yolcu sayisi yurt icinde 12 milyon dusmus. Siz yapin hesabi
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha