Siber dolandırıcılar tatil faturasıyla tuzağa düşürüyor!

Siber dolandırıcılar tatil faturasıyla tuzağa düşürüyor!
12 Haziran 2019, 10:05
Siber dolandırıcılar, uzun Ramazan Bayramı tatilini fırsat bilerek yeni bir yöntem denemeye başladı.

Veri tabanlarına kayıtlı olan kullanıcılara e-posta gönderen dolandırıcılar, bu kez 'tatil faturası' numarası yöntemini denedi. Hürriyet Gazetesi'nden Ahmet Can'ın haberine göre kullanıcılara gönderilen e-postada, "Umarım harika bir tatil geçirmişsinizdir? Ödeme için fatura ekledim, onayladıktan sonra atmam gereken adımı bildirin" deniliyor. Bu mailin içinde ise metin (.txt) formatında bir dosya bulunuyor. E-postayı okuyup, merak içinde ekli olan dosyaya basan kullanıcılar ise tuzağa düşmüş oluyor.

Dosyanın içinde yüklü olan zararlı yazılım basıldığında aktif hale gelerek, kullanıcıların e-posta hesapları gibi bilgileri ele geçiriliyor. Bu yöntemle, kullanıcılara belli bir para ödemesi gerektiği bildiriliyor. Ödeme yapmak isteyen kullanıcıların kredi kartı bilgileri de ele geçirilerek dolandırma işlemi başarıyla tamamlanıyor.

Ne yapmalı?

Dolandırıcıların tuzağından kurtulmak için e-postanın uzantısı veya sosyal medya hesap detaylan gibi incelemelerin yapılması tavsiye ediliyor. Ayrıca işletim sistemlerini ve bu sistemlere yüklü e-posta uygulamalarını güncellemek en yararlı çözümler arasında. Bu güncellemeler sayesinde tespit edilmiş phishing saldırı e-postaları ve mesajları genellikle "spam" klasörüne düşüyor ve kullanıcılar da bu gelen linklere daha temkinli yaklaşıyor

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha