Seyahat acentaları tepkili; TÜROB tepkilerden memnun…

Seyahat acentaları tepkili; TÜROB tepkilerden memnun…
23 Nisan 2021, 09:35
TÜROB’un yürüttüğü “book direct” kampanyasına seyahat acentalarından tepki geldi. Sitede otellere yönlendirme yapılmasının acentacılık faaliyeti olduğunu belirten TÜRSAB, uygulamaya son verilmesini istedi.

Seyahat acentaları, TÜROB’un web sayfasındaki direkt rezervasyon kampanyasına tepki gösterdi. TÜROB’un yürüttüğü kampanyanın, linklerinde otellerin iletişim bilgilerine ve web sayfalarına bağlantı verildiğine dikkat çeken acentalar, bunun seyahat acentacılığı faaliyeti olduğunu savunuyor.

TÜRSAB iki kere uyarmış

Yaşanan tartışmalar üzerine, TÜRSAB’ın mart ayı içerisinde harekete geçerek, TÜROB’a konuyla ilgili olarak iki kez uyarı yazısı gönderdiği öğrenildi. Uygulamanın seyahat acentacılık faaliyeti kapsamına girdiğini belirten TÜRSAB, TÜROB’dan söz konusu faaliyete son vermesini istedi.

Kampanya eski!

Seyahat acentalarının tepki gösterdiği “Book Direct” kampanyası TÜROB’un sitesinde birkaç yıldır yer alıyor. Avrupa otelciler ve restorancılar birliği Hotrec’in başlattığı kampanya, müşteride otelden direk rezervasyon yapma bilincini artırmayı hedefliyor. Kampanya, Avrupalı otelcilerin OTA’larla uzun süren hukuk mücadelesi sonrasında ortaya çıkmıştı.

İtirazın özü…

TÜRSAB’ın itirazının özü, otellerin kendi pazarlamasını yapabileceği, fakat bunun TÜROB’un sitesinde olduğu gibi link ve iletişim bilgileri vererek, organize halde seyahat acentacılığı faaliyeti gibi yapılamayacağı yönünde.

TÜROB tartışmalardan memnun

TÜROB’a yakın kaynaklardan aldığımız bilgilere göre, derneğin yönetimi yaşanan tartışmalardan oldukça memnun. Uzun zamandır web sitesinde yer almasına rağmen ses getirmeyen ve tüketiciye ulaşamayan kampanyanın alevlenen tartışmalar sayesinde daha geniş kesimlere ulaşabileceğini umut ediyorlar.

Yorumlar
Y. Murat Özgüç
26 Nisan 2021, Pazartesi 03:17
Bizim birbirimizi sevmeye güvenmeye ve desteklemeye ihtiyacımız var, Win Win yani kazan Kazan ancak böyle olur. Ayrıca otel bir acentaya tek yetkililik vermiş bazen koca bir ülke için bu sözkonsusu. Arıyorsun misal ben ABC acentası ile çalışıyorum iç pazarda size yer ve fiyat veremem, Bir ingiliz çiftim var sizde konaklatmak istiyorum, aaa o pazarda Sun bişeyle tek yetkililiğimiz var talebinizi alamayız. Peki o ülkeden adam direk rezervasyon yaparsa olmaz sen git Sun filancadan al deniliyor mu? Bu da başka bir gri nokta. Neyse konuya dönelim, genel değil belki ama bizim gibi FIT çalışanlar elde çanta ülke ülke gezip ülkesini bölgesini top yekûn turizm varlıklarını pazarlayanlar yanlışmı yapıyoruz? Son olarak bir önerim var online kanallarınıza Türsab No için yer açın yılda bir kez komsiyon oranı konuşalım sonra biz de tıkır tıkır oradan rezervasyon yapalım hem siz hem biz az yorulalım Ülkemizi pazarlamaya Turizmde ilerlemeye birlikte çalışalım. Sağlıklı ve misafiri bol günler dilerim.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha