HIKVISION

Rusya restoranları rezervasyonun da ücretli olmasını istiyor

Rusya restoranları rezervasyonun da ücretli olmasını istiyor
14 Mayıs 2019, 09:15
Rusya'da restoranların rezervasyon yaptırıp gelmeyen müşterilerden ("no show") dolayı uğradığı zararın önüne geçmek için yeni bir önlem gündemde.

Rusya Restoran ve Otel İşletmecileri Federasyonu Başkanı İgor Buharov, restoranlarda yer ayırtmak isteyen müşterilerden ücret talep edilmesini önerdi.

Rusya'da restoranlardan rezervasyon yapan kişilerin üçte birinin yer ayırttıkları mekanlara gitmedikleri, bunun da işletmelerin cirosuna önemli etkide bulunduğu belirtiliyor.

Bazı Avrupa ülkelerinde restoranların yer ayırtma işlemi sırasında müşterinin kredi kartından kapora ücreti kestiklerine işaret eden Buharov Rusya'da da aynı uygulamaya geçilmesini teklif etti.

Öneriye karşı çıkanlar ise, bunun müşteri sadakatini olumsuz etkileyeceği görüşünde.

Restoran ve Otel İşletmecileri Federasyonu Başkan Yardımcısı Sergey Mironov, paralı rezervasyona geçilmesinin müşterileri restoranlardan soğutacağını savunuyor. Uygulamanın hayata geçmesi durumunda rezervasyon için müşterilerden 500 ila 1000 ruble arasında bir ücret talep edilmesi bekleniyor. Lüks restoranlarda bu miktar 3 bin rubleye (46 dolar) kadar çıkabilir.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha