Rus Yolunda turizm yapacaklar

Rus Yolunda turizm yapacaklar
30 Haziran 2018, 16:31
Trabzon'u Bayburt’a bağlayan, "dünyanın en tehlikeli yolu" D915 turizme kazandırılacak.

Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunan ve üç yıl önce dangerousroads.org sitesi tarafından, dünyanın en tehlikeli yolu olarak seçilen Derebaşı virajları turizme kazandırılacak. 106 kilometre ve 13’ü keskin olmak üzere toplam 29 virajdan oluşan yol, 3 bin 500 metre yükseklikteki Soğanlı Dağı üzerinden Trabzon ile Bayburt'u birbirine bağlıyor.

1914 yılındaki Rus işgali sırasında Rus askerleri tarafından bölge halkı çalıştırılarak yaptırılan yol, halk arasında Rus Yolu olarak da biliniyor. Kenarlarında korkuluk bulunmayan yolun en tehlikeli kısmı ise Derebaşı tesislerinin bulunduğu bölge. Kış aylarında kar ve tipiden dolayı genellikle kapalı olan yol günümüzde köylüler tarafından yaylalara çıkmak için kullanılıyor. Virajlarda araçlardan inilerek kat edilen yolun turizme kazandırılması için yapılan çalışmalarda sona gelindi.

Yolun tanıtımı için bir takım organizasyonlar planlayan Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Rus Yolunda off- road ve tırmanışla ilgili bir takım yarışmalar yapılacağını duyurdu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha