Recep Yavuz: Almanya, aşılanmayı Antalya kozuyla artırmaya çalışıyor

Recep Yavuz: Almanya, aşılanmayı Antalya kozuyla artırmaya çalışıyor
18 Ağustos 2021, 10:36
Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı ve NBK Touristic Genel Müdürü Recep Yavuz Alman turistlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı ve NBK Touristic Genel Müdürü Recep Yavuz kişisel bloğunda Almanya'nın Türkiye'yi yüksek riskli ülke olarak ilan etmesinin Alman turistlerin tercihlerine nasıl yansıyabileceğine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Yavuz'un görüşleri şöyle:

"Almanya dün gece itibarı itibarı ile Türkiye’yi ’ Yüksek Rizikolu Ülke ‘ listesine aldı. Yaz tatilinin sonlarına doğru alınan bu kararın önce nedenlerine, ardından Türk turizmine yansımasına bir göz atalım. Zira Almanya hâlihazırda Türkiye’ye turist gönderen ülkeler sıralamasında Rusya ve Ukrayna ile birlikte önemli bir yer tutuyor. Bu karar Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları için de büyük önem taşıyor.

1 Ağustos 2021 itibarı ile Almanya ülkeye giriş kurallarını revize ederek hava, kara ve deniz üzerinden ülkeye girişlerde 3 koşuldan birinin yerine getirilmesini şart koştu; aşılanmış olmak, hastalığı geçirmiş olmak ya da test yaptırmış olmak.

Almanya daha önce var olan ve Türkiye’nin de dahil olduğu Rizikolu ülke statüsünü kaldırılarak yerine yüksek rizikolu ülke veya virüs varyant ülkesi sınıflandırmalarını getirdi. Bununla birlikte bazı ülkeler rizikosuz sınıfına dâhil olurken, 70 ülke Yüksek rizikolu ülke sınıfına alındı. Türkiye’de bunlardan biri.

Bugünden itibaren bu kararla zora girebilecek misafirler için tur operatörleri kolaylıklar göstererek tatillerin iptaline veya kaydırılmasına yardımcı oluyorlar. Özellikle aşısız olanlar ve okul çağında çocukları olanlar için bunun önemi büyük.

Eylül ve Ekim aylarında Sonbahar Tatilini değerlendirmek isteyen özellikle orta yaş üstü yoğun bir potansiyelin olduğundan yola çıkarak bu kararın Eylül, Ekim, Kasım aylarına yansımasına bir göz atalım.

Yüksek Rizikolu ülkelerden (Türkiye dahil) Almanya’ya giriş yapan aşılı ve hastalığı geçirmiş kişiler bunu belgeledikleri takdirde herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmıyorlar. Bu karar sadece aşısız veya hastalığı geçirmemiş olanların dönüşte 10 günlük karantinaya girmesini şart koşuyor. Kişiler isterlerse 5. gün sonunda ilave bir test yaptırarak negatif sonuç ile karantinayı erken bitirebiliyorlar. Karantina konusu hem mali, hem sosyal açıdan önemli. Yüksek maliyetli testler bir aile için bir kişinin tatil parasına denk gelebiliyor. Karantinanın caydırıcılığı şu açıdan da kuvvetli, zira sayılı günleri olan insanların tatilinin 10 gününü karantinaya feda etmeleri pek tercih edilmiyor. Bunun dışında karantina esnasında kesinlikle evin dışına çıkılmaması ve eve kimsenin gelememesi kişinin dünya ile bağının kesilmesi gibi algılanıyor.

Bugünlerde Antalya’ya günde ortalama 15.000-20.000 Alman misafirinin geldiğini düşünürsek, ‘Alman hükümeti aşılanmayı Antalya kozu ile artırmaya çalışıyor’ desek çok abartı olmaz sanırım. Zira eylül, ekim ve kasım aylarını turizmciler Almanların sezonu olarak nitelerler. Ben bugünden sonra yılsonuna kadar Antalya’ya 1 milyon ilave turist geleceğini tahmin ediyorum. (17 Ağustos- 31 Aralık)

Son 10 yılda 5 milyon turist civarında seyreden ülkemize gelen Alman turist sayısı, geçtiğimiz yıl 1 milyonun biraz üzerine ancak çıkabilmişti. Bu yıl Almanya'dan yurt dışındaki vatandaşlarımız ile birlikte 2 milyonu Antalya'ya olmak üzere toplamda 3 milyon misafirin ülkemize geleceğini öngörüyorum . Bu yüzden bugüne kadar aldığımız tedbirlerin hassasiyetle sürdürülmesi çok önemli. Maç daha devam ediyor.

Sadece Ağustos ayında Antalya’ya gelen turist sayısı 2 milyonu bulacak gibi. Yılbaşından bugüne yaklaşık 4 milyon 500 bin turist ağırlayan ve Dünya turizminin en hareketli destinasyonlarından biri olan Antalya, süreci en doğru yöneten bölgelerin başında geliyor.

Türkiye açısından da Almanya’nın kararı önemli bir farklılık yaratacak, zira artık neredeyse sadece aşılanmış Alman turist Türkiye’ye gelecek. Bu Almanya’daki Türk vatandaşları için de geçerli. Aşısız ve test ile gelecek olanlar oldukça azalacak. Uçaktaki, oteldeki aşılanmış sayı artınca, turist kendini güvende daha güvende hissedecek.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha