Paket turlardan vazgeçecek değiliz, sadece....

Paket turlardan vazgeçecek değiliz, sadece....
14 Mart 2019, 13:31
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, NTV canlı yayınında Oğuz Haksever’in konuğu oldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, NTV canlı yayınında Oğuz Haksever’in konuğu oldu.Ersoy programda yaptığı değerlendirmelerde Türkiye'nin hedeflediği turist kitlesini değiştirmesi veya nitelikli turist için de çalışması gerektiğini söyledi.

Nitelikli turist dışarı çıkmamazlık yapmaz

Ersoy, " Artık toplum olarak bazı hatalarımıza gerekçe üretmekten vazgeçmeliyiz. Nitelikli turist ‘her şey dâhil’ sistemde kalıyorum diye dışarı çıkmamazlık yapmaz. Kaldığı süre boyunca ülkeyi gezmek onun için çok daha değerlidir. Nitelikli turistleri almaya başladığımız zaman paket turlara yönelik şikâyetlerin ortadan kalktığını göreceksiniz. Biz paket turlardan vazgeçecek değiliz. Sadece bununla beraber, THY ile business class hizmeti olan tarifeli, direkt seferleri başlattık; Antalya, Burdur, Dalaman, İzmir’e. Business class ile gelecek yolcular zaten nitelikli, konaklama dışı harcaması yüksek turist olacağı için her türlü harcamayı yapacaklar.” diye konuştu.

12 ay açık kalacak tesislere öncelik verilecek

Nitelikli turistlerin ülkeye çekilebilmesi için turizmin 12 aya yayılması gerektiğini de vurgulayan Bakan Ersoy, bundan sonra tahsis edilecek turizm alanlarında 12 ay açık kalabileceklerin tahsisine öncelik verileceğini belirtti.

Müzelerde gizli denetim yapıyoruz

Müzeler hakkında da çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü anlatan Bakan Ersoy, sözlerini şöyle tamamladı: “ İlk etapta 9 yeni müzeyi hizmete alacağız. Ayrıca müzelerimizi çağa uygun hale getiriyoruz. Yeni bir denetleme programını hayata geçirdik, gizli ve gizli olmayan denetim. İlk etapta 10 müze denetlendi. Müzelerdeki eksiklikler tespit ediliyor. Memnuniyeti de düzenli bir şekilde ölçeceğiz. Türkiye’ye giriş yapan yabancı turistlerin müze ziyaret oranı Avrupa’dakinin yarısı kadar, bunu Avrupa seviyesine getirmemiz gerekiyor. Müzeyi ziyaret eden misafir memnun kalmalı. İnşallah 2019 sonunda memnuniyet oranı çok yüksek, çok iyi tanıtılmış müzelere sahip olacağız."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha