Otellerin yenilenmesinin önündeki büyük engel kalktı

Otellerin yenilenmesinin önündeki büyük engel kalktı
11 Ocak 2019, 12:28
Kamu arazileri üzerindeki otellerin tahsis süresinin 49 yıla uzatımına yönelik başvurular tamamlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, süre uzatımıyla elde edilecek olumlu sonuçları anlattı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, turizm yatırımcılarına toplam 564 otel, tatil köyü, günübirlik tesis, golf tesisi ve benzeri turizm tesisi ile 52 yat limanı ve yat çekek yeri tahsis edildiğini hatırlattı.

Tahsis sürelerinin azalması yenilenmeye engel oluşturuyordu

Kamu arazileri üzerindeki turizm tesislerinde tahsis sürelerinin azalmasının tesislerin yenilenmesine ve teminat gösterilerek kredilendirilmesine engel oluşturduğunu belirten Kurum, tahsis sürelerinin 49 yıla uzatılmasına yönelik düzenlemenin turizmcilerin önlerini görmesi açısından önemli olduğunu söyledi.

Yenilenmenin önündeki engel kalktı, ekonomiye 10 milyar liralık katkı sağlanacak

Süre uzatımıyla Akdeniz ve Ege Bölgesi'ndeki tesisler başta olmak üzere turizm tesislerinin öz kaynakları veya yurt içi ile yurt dışı krediler suretiyle yenilenmesinin sağlanacağını dile getiren Kurum, "Yapılacak yeni yatırımlarla bu düzenlemenin turizm ekonomisine katkısının 10 milyar lirayı bulacağını değerlendiriyoruz." ifadelerini kullandı.

564 tesisin yüzde 70'i süreyi uzattı

Turizm yatırımcılarına toplam 564 otel, tatil köyü, günübirlik tesis, golf tesisi ve benzeri turizm tesisi ile 52 yat limanı ve yat çekek yeri tahsis edildiğini hatırlatan Kurum, yatırımcılardan süre uzatımıyla ilgili yüzde 70 oranında başvuru sağlandığını söyledi.

800 milyon lira tahsis edildi

Ücretini ödeyen işletmelerin süre uzatma işlemleri 2019 yılı başı itibarıyla tamamlandığını belirten Kurum, " Süre uzatımı karşılığında bugüne kadar 800 milyon lira tahsil edildi ve önümüzdeki dönem taksitlerle birlikte toplam 2,5 milyar lira gelir elde edilmesini öngörüyoruz. 49 yıl boyunca devam eden sözleşme hükümleri uyarınca alınmakta olan yıllık bedellerin alınmasına da devam edeceğiz." diye konuştu.


Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha