Otellerin personel açığına 'Afrika' çözümü!

Otellerin personel açığına 'Afrika' çözümü!
20 Aralık 2021, 11:56
TUI Russia, FUN & SUN Otel grubu CEO'su Volkan Şimşek, turizm sektörünün en büyük sorunu olan personel açığını hangi ülkelerden kapatacağını açıkladı.

TUI Russia, FUN & SUN Otel grubu CEO'su Volkan Şimşek, Turizmdays.com'a yaptığı açıklamada, 2020 ve 2021 yıllarının Türkiye turizmi açısından zor yıllar olduğunu, bundan dolayı kıyı şeridinde turizm sektöründe çalışan çok sayıda çalışanın sektörü terk ettiğini belirtti.

Personel açığını Afrika'dan gelecek elemanlarla kapatacağız

Turizm sektöründe oluşan personel boşluğunun bir an önce doldurulması gerektiğinin altını çizen Şimşek, ''Turizm okullarında yetişenlerin sayısı turizm sektörünün eleman ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Bizim otellerde en büyük personel sıkıntısı haouse keeping, room maidler, meydancı, garson, komi, stewert departmanlarında yaşanıyor. Çok ciddi boşluk var. Eleman bulmakta zorluk yaşıyoruz. Personel boşluğunu pandemi dolayısıyla son iki senedir Kırgızistan, Özbekistan gibi ekonomik durumu iyi olmayan ülkelerden tedarik ediyorduk. En son trend Afrika'dan gelecek eleman ile sektördeki personel açığını kapatmayı hedefliyoruz. Sektördeki personel açığı 2022 yılında Afrika'dan gelecek elemanlarla kapatacağız gibi görünüyor'' dedi.

Kışın maaşları biz ödeyelim devlet diğer giderleri karşılasın

Kalifiye eleman sıkıntısının en büyük nedeninin sektördeki mevsimlik işsizlik olduğunu vurgulayan Volkan Şimşek, şunları söyledi:

''Biz elemanları 7 ay çalıştırıp 5 ay boş bırakıyoruz. Bir de pandemi nedeniyle son iki yıldır boş kaldılar. ve sektörden koptular. Devlet burada personel için destek vermeli. Yapılacak en büyük destek turizm sektöründeki mevsimlik işsizliğinin farkına varıp bunu kabul etmektir. Kış döneminde tesisler elemanlarını tutup maaşlarını ödemeye devam ederlerse devlet vergiler, harçlar ve sigorta giderlerini öderse o zaman sektörde 12 ay çalışma olur. İşletmeler elemanları tutmak istiyor ama maliyetler nedeniyle ister istemez elemanları riske atıyorlar. Elemanlar 12 aylık bir iş bulduğunda hemen turizm sektörünü terk ediyor. 7 ay çalışıp 5 ay boş kalan personele yeterince maaşda verilmiyor. Turizm çalışanları normalden 1.5- 2 kat maaş alsalar kışında yaz aylarında aldıkları maaş yeter dersin ve çalışmasını beklersin ama bu olmuyor. İş bulan personeli durdurma şansımız yok.

Yorumlar
Ural Altay
20 Aralık 2021, Pazartesi 11:46
Bu köylü, sonradan görme zengiler ülke turiziminin içine ettiler, o şartlarda o paraya kim çalışır? Döviz kazanıyorsunuz, ona göre aylık verin ki çalışanlar ayrılmasın, o sektörün bir albenisi olsun, kalite gelsin. Yapılacak tek bir şey var, turizm çalışanlarının en düşüğünün aylığını asgari ücretin en az %50si oranında arttıracaksın gör bakalım çalışan bulmakta zorlanıyor musun, gör bakalım turizimin kalitesi nasıl yükseliyor. Yapamam mı diyorsunuz, kolay.. devlet kamulaştırır ve yapabilecek olana satar, sonuçta devletin verdiği kredilerle yapılan oteller. Sert olmuş olabirim ama ülkede o kadar işsizlik varken ülke dışından yabancı getirmek isteyenlere az bile, yağmurlu havada su vermeyeceksin bunlara.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha