Otellerde dövizle kira talebi iddiası meclis gündeminde!

Otellerde dövizle kira talebi iddiası meclis gündeminde!
20 Şubat 2019, 14:46
CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, otel ve turistik tesislerdeki mağaza, dükkan, stant ve benzeri işyerleri için dövizle kira talep edildiği iddiasına ilişkin soru önergesi hazırladı.

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, otel ve turistik tesislerdeki mağaza, dükkan, stant ve benzeri işyerleri için dövizle kira talep edildiği iddiasına ilişkin soru önergesi hazırladı. Zeybek, sorusunun Kültür Ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

Emlakkulisi'nde yer alan habere göre CHP'li Zeybek, 13 Eylül 2018'de Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla dövizle kira sözleşmesi yapılamayacağını belirtti. Ancak oteller ve turistik tesislerde bulunan veya kiraya verilen mağaza, dükkan, stant ve benzeri işyerleri için işletme sahiplerinden döviz cinsinden kira talep edildiği iddia edildiğini belirten Zeybek, cevaplanması için şu soruları yöneltti: " Otel ve Turistik Tesislerdeki mağaza, dükkan, stant ve benzeri işyerleri için dövizle kira talep edildiği iddia doğru mudur? Cumhurbaşkanlığı Kararı'na istinaden Bakanlık tarafından otel ve turizm işletmecilerine konu hakkında bilgi verilmiş midir? Otel ve turizm tesisleri işletmecilerinin mağaza ve dükkanlarını döviz cinsinden kiraya verdiklerine dair bakanlığa yapılan şikayet var mıdır? Var ise konu hakkında hangi işlemler yapılmıştır? Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle turizm sektörünün ülkemize sağladığı döviz getirisi büyük önem arz etmektedir, bu bağlamda ithalatın azaltılıp yerli ürünlerin tüketiminin teşviki yapılmaktadır, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Oteller ve Turizm Tesislerinde yerli ürün kullanımını teşvik edici çalışmaları var mıdır? Var ise bunlar nelerdir?"

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha