Oteller için direkt rezervasyonlarını artıracak ipuçları!

Oteller için direkt rezervasyonlarını artıracak ipuçları!
19 Aralık 2022, 11:29
Otel rezervasyonlarında Online Turizm Acentesi (OTA) kullanımı her geçen gün artış gösteriyor. Şüphesiz online seyahat acenteleri otellerin görünürlüğünü artırarak potansiyel misafirlere ulaşmasını kolaylaştırıyor. Ancak OTA’lere bağımlı bir gelir modeli, uzun vadede otellere zarar veriyor.

Araştırmalara göre OTA komisyonları rezervasyonlardaki kârlılığı ortalama olarak %9 oranında düşürüyor. Yani direkt rezervasyonla konaklama yapan her misafiriniz oteliniz için %9 daha kârlı. OTA komisyonları bundan çok daha yüksek olmasına rağmen, billboard etkisi yarattığı gerçeğini inkâr edemeyiz. Size görünürlük kazandırarak reklamlara daha az harcama yapmanızı sağlayan bu sistem aslında reklamlardan daha büyük bir maliyet yaratıyor. Yani eğer odalarınızı OTA’lerde listelediğiniz fiyata kendi kanallarınız üzerinden satarsanız, bu kanallara trafik çekmek ve satış yapmak için harcamanız gereken reklam bedellerini düştüğünüzde dâhi %10’a yakın kârdasınız demek oluyor.

Nasıl Daha Fazla Direkt Rezervasyon Alabilirsiniz?

1.İyi Bir Rezervasyon Motoru ve Ödeme Altyapısı Kurun

Telefonla oda rezervasyonu yapılan dönemlerin yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Direkt rezervasyon almak için web sitenize entegre bir rezervasyon motoru olmazsa olmaz.

Mobil cihazlardan rezervasyon yapan misafir sayısı hızla artıyor. Bu da turizm sektöründe mobil odaklı deneyimlerin iyileştirilmesi gerektiğini gösteriyor. Özellikle son dakika rezervasyonların büyük çoğunluğu tesise yakın bölgelerden sinyal gönderen mobil cihazlardan geliyor. Bu nedenle rezervasyon motorunuzun mobil cihazlarla uyumlu olduğundan emin olmalısınız.

Misafirleriniz sunduğunuz farklı oda ve konaklama imkanlarını kolayca kıyaslayabilmeli, farklı tarihler arasındaki fiyat farkını görüntüleyebilmelidir.

Rezervasyon motorunuzun tarih, kişi ve oda sayısına göre filtreleme kolaylığı sunması misafirlerinizin rezervasyon deneyimini iyileştirmek için çok önemlidir.

Ödeme altyapısı misafirleriniz daha tesise varmadan ödeme almanızı sağlayarak son dakika iptallerinin önüne geçer. Üstelik misafirleriniz farklı kartların taksit imkanlarını ve vade süresine göre komisyon oranlarını görüntüleyerek daha esnek ödemeler planlayabilirler. Bu da rezervasyon sayınıza olumlu yansıyacaktır. Mail-order sisteminin misafirler tarafından pek tercih edilmemesi ve misafirlerinizin telefonda kart bilgilerini paylaşmaktan çekinmesi de direkt rezervasyon kaybetmenizin nedenlerinden biri olabilir. Bu nedenle güvenilir bir ödeme altyapısı ile çalışmak ve misafirlerinize web siteniz üzerinden online ödeme imkanı sunmak direkt rezervasyonlarını sayınızı artırmak için olmazsa olmaz.

Yukarıda saydığımız tüm kolaylıkları sağlayan, üstelik kurulum kolaylığı ve avantajlı komisyon oranlarıyla dikkat çeken Extranetwork Rezervasyon Motoru ve Extranetwork Ödeme Altyapısı’nı detaylı incelemek için www.extranetwork.com’u ziyaret edebilirsiniz.

2.Sosyal Medya Trafiğinizi Web Sitenize Yönlendirin

Sosyal medya üzerinden otelinizi görüntüleyen ve beğenen birisi otelinizin adını Google üzerinden aratacak ve Online Turizm Acentelerinin web siteleri misafirinizi üst sıralarda karşılayacağı için bu acenteler aracılığıyla rezervasyon yapacaklardır. Bu gibi durumların önüne geçmek için sosyal medya hesaplarınızın iletişim kısmında mutlaka web sitenizin adresini bulundurmalısınız. Göze çarpması açısından içerik açıklamalarında da yer verebilirsiniz. Bunları yapmak sosyal medya trafiğinizi web sitenize kaydırır ve toplam rezervasyon içerisindeki direkt rezervasyon oranını arttırmanızı sağlar.

3.Modern SEO Uyumlu Web Sitesi

Web sitenize gerekli özeni göstermezseniz, direkt rezervasyon almak için efor sarf ederken rezervasyonu tümden kaçırabilirsiniz. Direkt rezervasyonları yönlendireceğiniz ve satış kapatacağınız son durak web siteniz olduğu için vitrininizin iştah açıcı durduğundan emin olmalısınız. Modern ve şık bir tasarıma sahip web siteniz otelinizin sahip olduğu bütün imkanları ve odalarınızı öne çıkarmalıdır. Tesisinizin profesyonel bir fotoğrafçı tarafından fotoğraflanmış olması da fark yaratacaktır. Ayrıca web siteniz SEO uyumlu olmalı ki arama motorlarında daha üst sıralarda görünerek organik şekilde sitenize misafir çekmenize de olanak sağlasın.

SEO uyumlu ve KVKK gereklilikleri hazır bir web sitesine sahip değilseniz buradan Extranetwork Web Sitesi modülünü inceleyebilir, otellerin bütün ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanmış profesyonel bir web sitesine uygun fiyata sahip olabilirsiniz.

4.Web Sitesine Özel Rekabetçi Fiyatlar Sunun

Misafirler için direkt rezervasyondaki en önemli motivasyonlardan biri şüphesiz fiyatlandırmadır. Direkt rezervasyon, otelleri OTA’lere ödemek zorunda oldukları yüklü komisyonlardan kurtarır. Bu kârınızın bir kısmını fiyata yansıtarak OTA’lerin sunduğu erken ödeme indirimi, vade farksız taksit ve rezervasyon iptali gibi avantajlara rağmen kullanıcıların direkt rezervasyonu tercih etmesi için onlara gerekli motivasyonu sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda otelinizi bir OTA aracılığıyla keşfeden kullanıcılar sitenize girdiğinde daha uygun fiyatlandırma gördüğü zaman rezervasyonu direkt olarak sitenizden yapmak isteyecektir.

Extranetwork, müşterilerinin dijital varlıklarını tek bir platformdan yönetmesini sağlayan birbiri ile entegre bulut tabanlı çözümler sunan ödüllü bir teknoloji şirketi. Bazıları alanında rakipsiz çözümleri ile otellerin sahip oldukları kanallara daha fazla trafik çekmelerine, daha fazla online rezervasyon alarak gelir ve kârlılıklarını artırmalarına yardımcı oluyor. Extranetwork hakkında daha fazla bilgi edinmek ve çözümlerini ücretsiz denemek için www.extranetwork.com/tr ’yi ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha