Otelciler: Fotokopi almadan çok zor!

Otelciler: Fotokopi almadan çok zor!
13 Ocak 2020, 09:47
Otellerin müşterilerinden kimlik fotokopisi isteyemeyeceğine yönelik tartışma sürüyor.

Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Başkan Yardımcısı Dinçer Sarıkaya Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kimlik fotokopisi alınmamasına yönelik kararın, otellere toplu girişlerde sıkıntı yaratacağını söyledi.

Bin kişinin giriş çıkış yaptığı bir ortamda, müşterilerden kimlik fotokopisi almadan işlem yapmanın çok ciddi zaman kaybına ve kuyruklara neden olduğunu anlatan Başkan Sarıkaya, "Polis ve jandarma, giriş yapan her müşterinin bilgilerinin yarım saat içinde güvenlik gerekçesiyle kendilerine bildirilmesini istiyor. Aynı şekilde çıkış yapan kişinin de yarım saat içerisinde bildirilmesini istiyor. Bizim gibi yüksek müşteri potansiyeli olan otellerin fotokopi almadan işlem yapması çok zor" ifadelerini kullandı.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca da otele gelen tüm misafirlerin kimlik bilgilerini almak ve sistemlerine işlemek zorunda olduklarını söyledi. 1 Ocak 2020'den itibaren kanunla ilgili hazırlıklarını yaptıklarını, ancak sürenin 6 ay uzatıldığını öğrendiklerini belirten Atmaca, "Bütün tesis yöneticileri bu konuyla ilgili hazırlıklarını yaptı. Ne yapmamız gerekiyorsa, ona göre hareket edeceğiz. Çok hassas ve büyük cezaların olduğu bir konu. Biz müşterinin bilgilerini alıp, belli bir süre saklayıp sonra da imha ederiz" dedi.

Kimlik bilgilerini alıp sisteme işlerken zaten tüm bilgileri aldıklarını anlatan Başkan Atmaca, kayıt yaptırılırken de misafirden bilgilerinin alındığına dair bir onay evrakı imzalatıldığını söyledi. Fotokopiyi almalarındaki amaçlarının pratiklik olduğunu da kaydeden Atmaca, "Bilgileri aldıktan sonra fotokopiye ihtiyaç yok.

Sıra olmasın, misafirimiz çok fazla beklemesin diye fotokopi alıyoruz ve arka planda arkadaşlarımız sistemimize bilgileri giriyor. Misafirimizin bir an önce tatile başlaması için çoğu zaman fotokopi alıyoruz. İşlemler tamamlandıktan sonra bu fotokopiler imha ediliyor. Pratiklik sağlıyor" diye konuştu.

Yorumlar
Emre Bayram
14 Ocak 2020, Salı 07:13
Kimlik scaner’ın fotokopiden farkı ne? Scanner kvkk’ya uygun bir cihaz değilki!
E m
13 Ocak 2020, Pazartesi 05:50
Tevfik bey haklı. Ben önbüro md olarak 2bin kişilik otelde 3 yıldır kimlik fotokopisi aldırmadan ve misafiri bekletmeden işlem yapmaktayım.
Tevfik Dündar
13 Ocak 2020, Pazartesi 01:22
Toplu rezervasyonlarda misafir kimlik bilgileri aylar öncesinde operatör - transfer firması - otel rez dept na gelmek zorunda. Ayrıca biz küçük bir işletme olmamıza rağmen KİMLİK SCANİER kullanıyoruz 1 dk da kimlik bilgileri otel programına aktarılıyor. Müşteri deskten ayrılınca AKBS ye aktarılıyor.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha