Otel minibarı alırken nelere dikkat edilmeli?

Otel minibarı alırken nelere dikkat edilmeli?
04 Haziran 2019, 12:29
Yerli ve yabancı markalara ait birçok otel projesinde yer alan Kleo MiniBar’ın Satış Müdürü Özgür Yeğin otellerin minibar seçiminde dikkat etmesi gereken noktaları anlattı.

Müşterilerin odalarında en sık kullandıkları ürünlerden birisi olan minibarların kalitesi oteller için büyük öneme sahip.

Ucuz ama uzun ömürlü mü?

Kleo MiniBar Satış Müdürü Özgür Yeğin, minibar ürünlerinde güvenlik açığı olmayan, kolay temizlenebilen, hijyenik ve enerji sarfiyatına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. “Türkiye’de rekabet doğrudan fiyat anlamına geliyor, oysa ilk yatırım maliyeti kadar işletme maliyeti de önemlidir. Otellerin işletme sürecinde, enerji ve garanti sonrası bakım maliyetlerinin, personel etkinlikleri ve müşteri memnuniyeti çok önemlidir. Bu sebeple rekabette özellikle bu kavramları ön planda tutmaya çalışıyoruz. Son yıllarda bazı büyük markalar da dahil olmak üzere, ana ürün gruplarının piyasaya girişini hızlandırmak amacı ile kişisel perakende kullanıcıları için tasarlanmış, buzluklu ve Çin’den ithal edilen mini buzdolabı ürünlerinin sektörde minibar olarak sunuluyor. Oysa ürünlerin buzluksuz olması özellikle hepatit virüsünün barınmaması açısından önemlidir. Minibar ile mini buzdolabı arasındaki en önemli farklardan biri de budur. Minibarlarda buzluk yoktur. Yatırımcılara bununla ilgili aradaki çok önemli farkları anlatmak için çaba gösteriyoruz. Kesinlikle fiyat odaklı değil kalite odaklı ürünler tercih edilmelidir. Yatırım maliyetleri yerine işletme maliyetleri de göz önünde bulundurulduğunda, ürünlerin uzun ömürlü olmasının yanı sıra ciddi tasarruflar da sağlanmaktadır.

Çok ciddi yatırımlar yaptık

Yeğin, minibar da dünyada sayılı üreticilerden Türkiye’de ise lider marka olan Kleo’nun üretimde çevreci gaz kullanımına öncülük ettiğini ayrıca ürünlerinin A+++olarak adlandırılan yeşil enerji sınıfında olduğunu vurguladı. Turizm sektöründeki toparlanmanın minibar satışlarını da hareketlendirdiğini ifade eden Yeğin, 2018’de ciddi büyüme sağladıklarını bu yıl personel, makine ve teçhizat için çok ciddi yatırımlar yaptıklarını ifade etti.

İstanbul Havalimanı oteli müşterileri de Kleo’yla serinliyor

Kleo turizm sektöründe müşteri ağını genişletmeye devam ediyor. Nisan ayı başında İstanbul Havalimanı’nda açılan Yotel, Kleo minibarlarını tercih etti. Yotel İstanbul Havalimanında 451 oda ile hizmet veriyor. Konaklama sektöründe Ramada, Hilton, IHG, TUI, Marriott, Sheraton, Accor, Radisson Blu, Holiday Inn gibi yabancı zincir markaların yanı sıra, yerli zincir markalardan Crystal, Barut, Limak, Sueno, Maxx Royal, Voyage, Tutis, Papillon, Güral, Göçtur, Elexus, Xanadu, Rixos’ta da Kleo minibarları kullanılıyor. Kleo; oteller, öğrenci yurtları, misafirhaneler ve hastane odaları başta olmak üzere kişisel kullanım gerektiren ofis, taşıtlar, yaşam destek konteynerleri, askeri projeler gibi birçok özel projede ürünleriyle yer alıyor.

55’ten fazla ülkeye ihracat

Kleo Satış Müdürü Özgür Yeğin 55’in üzerinde ülkeye ihracat yaptıklarını söyledi. Birçok Avrupa ve Arap ülkesiyle ciddi ticaret hacimleri olduğunu dile getirdi. Yeğin, Avrupa’da Almanya, İsviçre, İngiltere, Yunanistan Ortadoğu’da da Mısır, Cezayir, Tunus, Suudi Arabistan gibi bir çok ülke ile aktif olarak çalıştıklarını ifade etti.

Yorumlar
Binnur tozan
15 Temmuz 2019, Pazartesi 11:22
Bu dolabın soğukluğu üç derece acaba ıyi sogutuyornu
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha