Otel inşaatından tarih fışkırdı, proje rafa mı kalkacak?

Otel inşaatından tarih fışkırdı, proje rafa mı kalkacak?
12 Ocak 2019, 14:23
İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO)-Tecim Yapı Ortaklığı ile İstanbul'da yapımına başlanan otel inşaatından adeta tarih fışkırdı.

İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO)-Tecim Yapı Ortaklığı ile yapımına başlanan otel inşaatında tarihi eser kalıntıları çıktı. Hürriyet'ten Ömer Erbil'in haberine göre İstanbul Kadıköy Haydarpaşa’daki Khalkedon (Kadıköy) kazılarının bittiği noktaya yaklaşık 300 metre mesafede yer alan İbrahimağa Mahallesi Dinlenç Caddesi’nde başlayan otel inşaatının hafriyatından da tarihi eser kalıntıları çıktı. Gardaki kazı alanıyla birleşince 2.5 kilometrelik bir alana yayılan bu kalıntıların İstanbul tarihine ışık tutacağı düşünülüyor.

Otel projesi rafa kalkabilir

İnşaatta bulunan ve Geç Roma veya Geç Antik Çağ (M.S. 330-641) dönemine ait olduğu düşünülen cadde, yapı grupları ile tarihi sütunların bulunduğu alandaki kazıları İstanbul Arkeoloji Müzesi sürdürüyor. Yaklaşık 5-6 metre genişliğinde dönemine göre oldukça geniş sayılacak Erken Bizans dönemi bir cadde ortaya çıkarıldı. Caddenin iki kenarında mermer sütun başlıkları, sütun kaideleri ve sütunlar bulundu. Müze uzmanları durumu fotoğraflarıyla birlikte bir rapor halinde İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na bildirdi. Uzmanlara göre taşınmaz kültür varlığı konumundaki buluntuların yerinden kaldırılarak başka bir yerde sergilenmesine imkân yok. Buluntular bu haliyle korunacak ve arkeolojik kazılar tamamlandıktan sonra parselin bu bölümü arkeolojik park olarak ayrılacak ya da otel projesi tamamen rafa kaldırılacak. Şimdi gözler Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun vereceği kararda.

2020'de açılması hedefleniyor

İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO)-Tecim Yapı Ortaklığı ile İstanbul Kadıköy'de İbrahimağa Mahallesi'nde inşaasına başlanan 4 yıldızlı otel 262 odalı olarak planlandı. Otel 6 bodrum kat + zemin kat +24 normal kat olmak üzere tek blok halinde yükselecek .91.5 milyon liraya mal olması beklenen otelin Aralık 2020'de tamamlanarak işletmeye açılması planlanıyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha