OSAD: Ortadoğu turizminin önündeki engeller kaldırılsın!

OSAD: Ortadoğu turizminin önündeki engeller kaldırılsın!
25 Ocak 2020, 11:20
Yaşadıkları tüm zorluklara rağmen yurt dışı fuarlara katılarak Türkiye’yi tanıtmaya ve ülkeye turist getirmeye devam edeceklerini açıklayan Ortadoğu Seyahat Acentaları Derneği (OSAD) üyeleri, yetkililerden, önlerindeki engellerin kaldırılmasını istedi.

Ortadoğu Seyahat Acentaları Derneği (OSAD), Riyad ve Cidde turizm fuarları öncesi bir yazılı açıklama yaptı. Kamu ve yerel idareler tarafından hak etmedikleri muameleler görmelerine rağmen, turizme ve Türkiye’ye olan inançlarını koruduklarını belirterek, ülkeye daha fazla turist getirmek için var güçleriyle çalışmaya devam ettiklerini duyurdular.

OSAD: Riyad ve Cidde fuarlarına katılacak

Trafik polislerinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin vermediği “yol güzergah belgesi” nedeniyle araçlarını bağlayıp içindeki misafirleri indirdiğini belirten seyahat acentaları, yaptıkları yazılı açıklamada, Ortadoğu ülkelerinden daha fazla turist getirmek için 26-28 Şubat 2020 Cidde, 26-28 Mart 2020 Riyad turizm fuarlarına katılarak, kiraladıkları 100 metrekarelik standlarda Türkiye’yi tanıtacaklarını açıkladılar.

“Karşılama yasağı kabul edilemez”

Açıklamada İstanbul Havalimanı’nda İGA’nın koyduğu karşılama yasağını da eleştiren OSAD üyeleri, “Bir turizm ülkesinde seyahat acentalarına getirilen karşılama yasağı hiçbir şekilde kabul edilemez” dediler.

“Transferin önündeki engeller kaldırılmalı”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 9+1 araçlara vermediği “yol güzergah belgesi” sorununa da değinen OSAD üyeleri, seyahat acentalarının ülkeye getirdikleri turistlerin tur ve transferlerini kendi araçlarıyla yapabilmesinin önündeki tüm engellerin kaldırılması için yetkililere çağrıda bulundu.

“Türkiye aleyhtarı propagandaya malzeme veriliyor”

Araçların, içinde turist varken bağlanmasının Ortadoğu turizmine büyük zarar verdiğini kaydeden seyahat acentaları, yaşanan olayların, bazı Ortadoğu ülkelerinde, Türkiye’de seyahat özgürlüğünün olmadığı şeklinde propagandaya dönüştüğüne dikkat çektiler.

“Seyahat acentaları korsanlarla karıştırılmamalı”

Turizm seyahat acentalarının korsan taşımacılar ile karıştırılmaması konusunda yetkililerin daha hassas olması yönünde çağrıda bulunan OSAD üyeleri, sektörün zarar görmemesi için bir an önce sorunların çözüme kavuşturulmasını istediler.

Açıklamayı imzalayan ve fuarlar için güç birliği yapan acentalar şunlar:

İstanbulvip Hasan Özgün Tourism-Hasan Özgün

Alquaed Tourism-Ahmet Kırk

Ibtiseme Tourism-Ahmet Fansa

Almeraj Tourism-Ömer Balyemez

MK Travel-Muammer Kaya

Guma Travel-M.Cemil Kırk

Alfakhamah Tourism-İbrahım Bayrakçı

Meezheb Tourism-Çetin Şahin

Nebres Tourism-Abdullah Daşyürek

İstanbul Akvaryum-Osman Dolapçı

Cevri Tourism-Hüseyin Hatipoğlu

Tur İstanbul -Vahap Polat

Aseel Tourism-Miray Kuşdoğan

Farah Tourism-Şekip Kırk

Etevfik Tourism-Hüseyin Demirkol

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha