Onlarca yıl ziyarete kapanabilir

Onlarca yıl ziyarete kapanabilir
17 Nisan 2019, 10:25
Paris'in simgelerinden Notre Dame Katedrali'nde önceki gün çıkan yangında 850 yıllık tarih de kül oldu. Yapımı 182 yıl süren ve pek çok badireler atlatan ünlü katedral için Parisliler başta olmak üzere tüm dünya adeta yas tuttu.

Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangınla ilgili değerlendirmelerde bulunan Köln Katedrali'nin Baş Mimarı Peter Fuessenich, yangın hasarının henüz tam tespitinin yapılmamış olmasına rağmen, onarım çalışmalarının on yıllarca gibi bir zamandan sonra ancak ilk ziyaretçinin Notre Dame'i ziyaret edebileceğini açıkladı.

Hasarı tam olarak bilemiyoruz, on yıllarca yıl sürebilir

Deutschlandfunk'un Notre Dame Katedrali yangınıyla ilgili sorularını cevaplayan Köln Katedrali'nin inşaat çalışmalarının Baş Denetçi Mimarı Peter Fuessenich, "Bizleri derinden sarsan yangının meydana getirdiği hasarı henüz tam olarak bilemiyoruz. İlk dıştan görüntülere baktığımızda bile, tamirat için onlarca yıla ihtiyaç var" dedi. Hasarın boyutları ve tamiratının maliyetiyle ilgili kesin cümleler kurmak için çok erken olduğunu belirten Fuessenich, II. Dünya Savaşı'nda ağır hasar gören Köln Katedrali'nin tamir çalışmalarının 70 yıldır sürdüğünü hatırlatarak, trajedi olarak nitelediği Notre Dame Katedrali yangın hasarının tamiri için gerekli zamanı göstereceğini söyledi.

400 itfaiyeci 9 saatte kontrol altına alabildi

Dünya mirasının önde gelen yapılarından Notre Dame Katedrali’ndeki yangın gerek Fransa gerekse yurtdışında derin üzüntü yarattı. Yenileme çalışmalarının sürdüğü, tarihi 12. yy’a uzanan gotik mimarinin önde gelen yapısında önceki akşam başlayan yangın 400’ü aşkın itfaiyecinin çalışmaları sonucunda 9 saat sonra kontrol altına alınabildi. Paris’in merkezindeki katedralin alevlere bürünmüş görüntüsü, yüzlerce yıla tanıklık eden çatısının, 93 metre yüksekliğindeki kulelerinden birinin çöküşü canlı olarak yayımlandı. Bu arada Victor Hugo’nun ünlü “Notre Dame’ın Kamburu” eserinin dün Amazon’da en çok satanlar listesinde birinci sıraya yükseldiği de gündeme yansıdı.

Yangının sebebiyle ilgili ilk açıklama geldi

Yetkililerden kötünün iyisi misali “ana yapının kurtarıldığı” açıklaması geldi. Yangının nedenine ilişkin soruşturma da sürüyor. İlk veriler ışığında, Katolik dünyasının en önemli yapılarından biri kabul edilen katedralin halihazırda yenileme çalışmalarının yapıldığı tahta bölümünde yangının çıkmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Paris Savcılığı da dün ilk soruşturmanın yangının kundaklama değil, kaza ile çıktığına işaret ettiğini açıkladı.Eserler Louvre Müzesi’ne gönderilecek

Fransa Kültür Bakanlığı katedraldeki sanat eserlerinin Louvre Müzesi’ne gönderileceğini belirtti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron olayın duyulmasının ardından bölgeye giderek yetkililerden bilgi aldı. Olayı “trajedi” olarak nitelendirerek “Notre Dame tarihimiz, edebiyatımız ve ruhumuzun bir parçası, tüm büyük olaylarımızın, salgınlarımızın, savaşlarımızın, özgürlüklerimizin yeri, hayatımızın merkez üssü” diye konuştu. Macron, derin üzüntünün farkında olduğunu söyleyerek “Gurur duyalım çünkü bu katedrali 800 yıldan daha uzun bir süre önce biz inşa ettik ve yüzyıllar boyunca büyütüp geliştirdik. Şimdi birlikte yeniden inşa edeceğiz” dedi.

Üzüntü mesajları yağdı


Paskalya öncesi meydana gelen ve bir itfaiye erinin yaralandığı yangınla birlikte dünya genelinden derin üzüntü ve destek mesajları yükseldi. Avrupa Birliği (AB) “Notre Dame tüm insanlığa aittir” açıklaması yaptı. BM’den “Dünya mirasının eşsiz örneklerinden biri... Düşüncelerimiz Fransa ile” vurgusu yapıldı. UNESCO da “Bu eşsiz mirası yenileme ve koruma için Fransa ile birlikteyiz” ifadesini kullandı. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, “Fransızlar için, Avrupalı hepimiz için kalpte bir yıkım” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Macron’a gönderdiği telgrafla Fransız halkının duyduğu acıyı paylaştığını ifade etti. Eski ABD Başkanı Barack Obama, “Bir tarihin yok oluşunu izlerken yas tutmak bizim doğamızda var, ama aynı zamanda yarın için yeniden inşa etmek de...” sözleriyle trajediyi değerlendirdi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha