Numan Olcar: THY, acentaları neden devre dışı bıraktı!

Numan Olcar: THY, acentaları neden devre dışı bıraktı!
06 Şubat 2020, 11:28
THY'nin seyahat programı belli olmayan yolcular için devreye aldığı fiyat koruma uygulamasını sadece kendi online kanalından sunmasına TÜRSAB Havayolu Biletleme ve IATA İhtisas Başkanı Numan Olcar'dan tepki geldi.

THY'nin yeni açıkladığı fiyatı koru uygulamasında standart korumada yolcu uçuşuna kalan süreye bağlı olarak belirli bir tutar karşılığında fiyatı sabitleyebiliyor. Biletleme durumunda ise ödediği tutar iade edilecek.

Opsiyon eşitliğini tüm satış kanallarında uygulamalı

TÜRSAB Havayolu Biletleme ve IATA İhtisas Başkanı Numan Olcar, THY'nin yeni uygulamasına tepki gösterdi. Olcar şu ifadeleri kullandı: "

Söz konusu uygulama havayollarının satış politikaları çerçevesinde yapabileceği uygulamalardandır ve tüketici menfaati vardır. Lakin THY'nin bunun sadece kendi online kanalından yapması, yani sözleşmesi olduğu acenta ve satış kanallarını devre dışı bırakması yanlış bir uygulamadır. Bunun tüketici nezdinde anlaşılması ve izah edilmesi de zordur.

Türk Hava Yolları içinde bazı iç departmanlarının bile haberi olmadan ben yaptım oldu mantığı ile yaptığı bu nevi uygulamalar tüm taraflara zarar vermektedir. Türk Hava Yolları, opsiyon eşitliğini tüm satış kanallarında aynı şekilde uygulamak zorundadır. Aksi halde haksız rekabet ortamı yaratır. Bu konu hakkında 2017'de mutabakat sağlanmış ve THY opsiyon eşitliğini tüm dağıtım kanallarında bu uygulamaya kadar olan sürede sağlamıştı."

Yorumlar
Eyüp Kartal
07 Şubat 2020, Cuma 05:33
Değil THY hiç bir havayolu şirkrtetinin 1618 sayılı yasa dururken devlet içinde devlet olma hakkı var mı? 12600 acentesi Amerika gibi sömüren ağalara göz yumanlarında yanında kalmaz.
Yorumcu
07 Şubat 2020, Cuma 04:37
Devletin kurumunu kime karsi hangi kurumla boykot ediyorsunuz hemde boyle bir donemde :)) Guldurmeyin... Birde ustune seyahat acentalarinin nasil cezalandirildigini yakindan hissedersiniz. Onlarda buna guveniyor zaten.
DUFİ TURİZM / FIKRET DUYAR
07 Şubat 2020, Cuma 02:02
SN OLCAR NEDEN TURSABI DEVREYE SOKARAK 3 GUNLUK TURKIYE GENELINDE BOYKOT UYGULAMIYORUZ... BAKIN NELER OLUYOR...CESARETLI ADIMLAR BEKLIYORUZ...
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha