Moskova-Atina diplomatik krizi büyüyor

Moskova-Atina diplomatik krizi büyüyor
07 Ağustos 2018, 09:42
İki Rus diplomatın Yunanistan tarafından sınır dışı edilmesine karşılık veren Rusya, 2 Yunan diplomatı sınır dışı etti.

Rusya ile Yunanistan arasında tırmanan diplomatik gerginlik "kısasa kısas" noktasına geldi: Rusya, Yunanistan Büyükelçisi Andreas Friganas’ı Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak Yunanistan’ın Rus diplomatları sınır dışı etmesine aynı şekilde karşılık verdiğini bildirdi. İki Yunanlı diplomat sınır dışı edilirken, ikisine de Rusya'ya giriş yasağı kondu.

Friganas’a verilen diplomatik notada bu adımın “kısasa kısas tedbirler” kapsamında atıldığı belirtildi. Friganas'ı bakanlığa çağırdığını açıklayan Rus Dışişleri, Atina'nın geçen ay Rus diplomatik görevlileri ve vatandaşları hakkında aldığı dostça olmayan kararlara yanıt olarak alınan simetrik önlemlere ilişkin notayı kendisine iletti.

Bu sabah medyaya yansıyan bilgilere göre, sınır dışı edilenler Yunanistan'ın Moskova'daki siyasi ilişkiler müsteşarı ile ticaret ateşesi olaral belirlendi.

Yunanistan Temmuz ayında iki Rus diplomatı sınır dışı etmiş ve diğer iki Rus diplomatın Yunanistan’a girişine yasak getirmişti. Atina buna gerekçe olarak Rus diplomatların yetkililere rüşvet vermesini ve Makedonya’yla yapılan isim anlaşmasına karşı gösteriler düzenlenmesini teşvik etmesini gösterdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Yunanistan’ın bu hamlesini “haksız’’ olarak değerlendirmiş ve bunun sonuçları olacağı konusunda uyarıda bulunmuştu. Yunan Dışişleri Bakanlığı da Moskova’yı yabancı bir ülkenin içişlerine karışmaması için uyarmıştı.

Bunu, sözkonusu kişilerin Yunan yetkililere rüşvet vermeye kalkıştıkları ve Makedonya'nın NATO'ya üye olmasına izin verecek anlaşmanın bozulması için çalıştıklarına dair iddialarla gerekçelendirmişti.

Moskova bu iddiaları reddederken Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov eylülde Yunanistan'a yapmayı planladığı ziyareti iptal etmişti.

(VOA, Sputnik)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha