Mehmet Ersoy: Yasa için derneklerin görüşlerini de alacağız

Mehmet Ersoy: Yasa için derneklerin görüşlerini de alacağız
31 Ocak 2019, 13:17
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy TÜRSAB'ın 46 yılllık yasasının değiştirilmesiyle ilgili yapılan son çalışmalar hakkında bilgi verdi.

23. EMITT Turizm Fuarı’nın açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy Türk turizmini geliştirmek için yapılan çalışmalar, turizm geliştirme fonu, TÜRSAB yasasıyla ilgili değişiklikler gibi farklı konular hakkında bilgiler verdi. Ersoy'un konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Derneklerin görüşünü alacağız”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy TÜRSAB’ın 1618 sayılı yasasının yapıldığı günden bu yana 46 yıl geçtiğini ve yaşanan birçok güncel gelişmeye cevap veremediğini söyledi. Çağın gereklerine cevap verebilen bir yasaya olan ihtiyacı görerek yeni yasa için çalışmalara başladıklarını anlatan Ersoy, şöyle devam etti: “TÜRSAB’la birlikte birkaç aydır yeni tasa yasa tasarısı hazırlığına başladık. Üzerinde tartışılacak taslağı da hazırladık. Şimdi ikinci aşamaya geçip, yasayı sektörde alanında uzmanlaşmış derneklerle temasa geçerek çalışma grupları oluşturup bir dizi toplantı yapacağız. Onların da fikirlerini alıp yaz sezonu olmadan tasarıyı Meclis’e göndermek istiyoruz. Hedefimiz sektörün de desteğini alan bir yasa tasarısını Meclis’e gönderebilmek”

2018'de 29.5 milyar turizm geliri elde edildi

Bakan Ersoy, 2023 hedeflerini 70 milyon turist 70 milyar turizm geliri olarak revize ettiklerini söyledi. Türkiye’yi 2018 yılında 46 milyon 112 bin turistin ziyaret ettiğini açıklayan Ersoy, toplam turizm gelirinin ise 29.5 milyar doları aştığını söyledi.

“Kişi başı gecelik gelirlere odaklanacağız”

Turist başı gelirin de 647 dolar olarak gerçekleştiğini açıklayan Mehmet Ersoy, artık nicelikten çok niteliğe yöneleceklerini söyledi. Gelirlerde önemli olan verinin kişi başı gecelik gelir olduğunu belirten Mehmet Ersoy, 2019 yılının Ocak ayından itibaren kişi başı gecelik geliri verilerini de açıklayacaklarını söyledi.

“Gelirler sadece konaklama geliriyle artırılamaz”

Türk turizminin önündeki en önemli meselenin gelirleri artırmak olduğuna değinen Mehmet Ersoy, “Bir üst lige çıkabilmek için konaklama dışı gelirleri hem çeşitlendirip hem de artırmamız lazım. Gelir sadece konaklama gelirleri ile artırılamaz” diye konuştu.

“Benzersiz ürünleri öne çıkarmalıyız”

“Turizme bakış açımızı değiştirip maliyet odaklı değil gelir odaklı, arz odaklı değil talep odaklı bakmamız lazım” diyen Mehmet Ersoy, önümüzdeki dönemlerde benzersiz turizm ürünlerini ön plana çıkarmayı hedeflediklerini söyleyerek şöyle devam etti: “Benzersiz arkeolojik, sanat ve gastronomi değerlerimiz var. Rakip ülkelerle kıyasladığımızda bize rakipsiz olma özelliği sağlayacak turizm çeşitlerini geliştirmemiz lazım”.

“THY direkt uçuşları artıracak”

Türk Hava Yolları’nın önümüzdeki yıllarda turizme daha fazla destek olacağını ifade eden Mehmet Ersoy, şunları söyledi: “THY ile yaptığımız protokol kapsamında Antalya, Bodrum, Dalaman ve İzmir havalimanlarından İngiltere, Almanya, Körfez Ülkeleri ve Ukrayna’ya tarifeli seferler koymaya başladık. THY’ye verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum”.

“12 ay turizm yapılacak bölgelere tahsis vereceğiz”

Turizm yatırımlarında sürdürülebilir bir bakış açısıyla tahsisler yapacaklarını açıklayan Mehmet Ersoy, “Tahsise açacağımız yerlerde 12 ay turizm yapacak alanlara ve projelere öncelik vereceğiz” diye konuştu.

“Reklam bütçesini artırdık”

Devlet olarak tanıtım bütçelerini artırdıklarını açıklayan Mehmet Ersoy, erken rezervasyon döneminin ardından satışların düşmemesi için Ocak ayından itibaren etkin bir reklam kampanyasına başlattıklarını söyledi.

“Fonu seçimlerden sonra hayata geçireceğiz”

Konuşmasında Turizm Geliştirme Fonu’na de değinen Mehmet Ersoy şunları söyledi: “Tüm bunları özel sektör ve devlet işbirliğiyle yapacağız. Turizm Geliştirme Fonu’nu seçimlerden sonra hayata geçireceğiz. Dünyada turizmde başarılı olmuş ülkeleri incelediğimizde benzeri fonu görüyoruz.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha