Koçkar: Seneye Rusya’dan Samsun'a deneme uçuşları yapacağız

Koçkar: Seneye Rusya’dan Samsun'a deneme uçuşları yapacağız
28 Eylül 2022, 16:49
Samsun’da Atakum Belediyesi ve Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği (KATİD) destekleriyle Orta Karadeniz Turizm Paneli düzenlendi.

Sheraton Grand Samsun’da düzenlenen panele Türkiye’nin ve dünyanın önemli tur operatörlerinden Anex Tour Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar, Mercan Turizm Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Mengü, Etstur Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Suat Özbek ve ALTİD Başkanı ve TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sili katıldı.

Koçkar: 'Neyimiz var' diye soru sorarak başlayacağız

Protokol konuşmaları sonrasında gerçekleştirilen panelde konuşan Anex Tour Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar “Kiminle konuşsak destinasyon deyince ‘kum var deniz var’ diye başlıyor. Ama bir de rakiplerinize bakacaksınız. Dolayısıyla ilk olarak ‘neyimiz var’ diye soru sorarak başlayacağız. Coğrafi olarak avantajlarımız, dezavantajlarımız sorusuna cevap arayacağız. Sonrasında da ‘ne istiyoruz, nasıl bir şey istiyoruz’ sorularını alt alta koymamız gerekiyor. Mesela Dubai baştan oluşturulan bir destinasyondur. Ama Antalya var olanı düzenledi” dedi.

Önümüzdeki sene Rusya'dan Samsun'a 2-3 deneme uçuşu yapacağımın sözünü verebilirim

“Turizm için ilk adımı yerel yönetimler atmalı” diyen Koçkar, “Bizlerin buraya çalışabilmemiz için önce hedef pazarların ve hedef kitlelerin belirlenmesi lazım. Kesinlikle reklam çalışmaları yapılmalı ki bizimde elimiz güçlensin. Sonrası çok daha kolay olacaktır. Önümüzdeki sene Rusya’dan Samsun'a 2-3 deneme uçuşu yapacağım size bunun sözünü verebilirim” diye konuştu.

Mengü: En büyük sıkıntımız Samsun'a direkt uçuşların olmayışı

Mercan Turizm Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Mengü “Bölgenin yabancısı değiliz, doğu Karadeniz in şimdiki haline bizimde büyük katkılarımız oldu. Aynı şekilde Ordu ya kadar çalışıyoruz. Bu destinasyona Samsunu da eklemek istiyoruz bununla ilgili çalışmalarımız var. Ama en büyük sıkıntımız direk uçuşların olmayışı. Bunun çözülmesi önemli. Yerel yönetimler olarak gerekli adımlar atıldığında biz bu bölgeye çalışmaya hazırız” dedi.

Özbek: Samsun'un da bir hikayeye ihtiyacı var

ETS Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Suat Özbek “Bir hikâye yaratmak çok önemli. Bunun örneklerini Avrupa’da çok fazla görüyoruz. Buranın da bir hikâyeye ihtiyacı var. Bu konuda dizi ve filmler çok etkili oluyor. Binlerce yıllık Kapadokya’yı bizler Asmalı Konak sayesinde satmaya başladık” dedi.

Sili: Ayakları yere basan büyümeyle yola devam etmek lazım

ALTİD Başkanı Burhanettin Sili ise “Bölge Akdeniz gibi kitle turizmine uygun değil. Bunu bir dezavantaj olarak görmemek lazım. Artık müşteriler daha küçük ölçekli tesisler ve kum, güneş, deniz harici yerleri tercih ediyor. Ayakları yere basan bir büyüme ile yola devam etmek lazım. Ayrıca Turizm Bakanlığı TGA’da ve Türkiye Otelciler Federasyonu’nda (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi olan KATİD Başkanı Murat Toktaş’ın da her platformda büyük çabaları var. Bu da size önemli bir avantaj sağlıyor” diye konuştu.

Toktaş: Artık eyleme geçme zamanı geldi

Paneli değerlendiren Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği KATİD Başkanı, TÜROFED ve TGA Yönetim Kurulu Üyesi Murat Toktaş da “Bizim için son derece önemli bir panel oldu. Bu kadar değerli katılımcıların bir arada olması bölge turizmcilerine ve yerel yönetimlere güzel enerji verdi. Çıkan sonuçlar çok önemli. Bu çalışmaları sürdürebilir kılabilirsek bölgeye büyük katkısı olacaktır. Artık top bizde, söylemden eyleme geçme zamanı geldi” şeklinde konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha