Kadir Uğur: Uyarımızı dinleyen oteller şimdi dolu, dinlemeyenler pişman!

Kadir Uğur: Uyarımızı dinleyen oteller şimdi dolu, dinlemeyenler pişman!
10 Temmuz 2023, 15:39
BenTour’un Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur turizm sezonuyla ilgili dikkat çekici açıklamalar yaptı.

BenTour’un Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur bu sezon Türk otelcilerin fiyatları aşırı yükseltmesinin faturasının ağır olduğunu söyledi.

Euro'yla fiyat verip üzerine yüzde 40 zam yapınca rezervasyonlar durdu

Otelcilerin euro ile fiyat verip üstüne geçen yıla göre yüzde 40 zam yapınca işin cılkının çıktığını belirten Uğur şöyle konuştu: " Erken rezervasyondan sonra rezervasyonlar durdu. Gene bir last minute (son dakika) ülkesi olduk. Avrupalı tüketicinin fendi bizim otelcileri yendi." dedi.

Otelleri dolduramayınca erken rezervasyon fiyatlarının da altına indiler, bu da Avrupalı turistin güvenini sarstı

Şimdi otellerin bir hata daha yapıp erken rezervasyonlarda verdikleri indirimlerin altına indiğini belirten Uğur şöyle konuştu: " Şimdi erken rezervasyon yapan müşteri eski rezervasyonunu iptal edip yeniden last minute tarifeli rezervasyon yaptırıyorlar. İşin kötüsü önümüzdeki sene erken rezervasyon yaptıranların sayısı da düşecek. Çünkü itimadı, güveni sarstık. Geçen Kasım ayında söyleyip yazdıklarımız bire bir reailize oluyor. O zaman bana kızanlar bugün 'Haklıymışsın' diyor. Buna rağmen otelci meslektaşlarımızın ders alacağını bizleri dinleyeceğini hiç zannetmiyorum. Esasında tur operatörünün otelin bir uzantısı olması lazım gelirken sanki düşman olmuş oluyor. Yazık belki bir gün öğreniriz beraber çalışmayı danışmayı"

Uyarılarımızı dinleyerek fiyatları az artıran oteller şimdi dolu, fazla artıranların dolulukları zayıf!

Avrupa'dan Türkiye rezervasyonlarının şu anda geçen yılla aynı seviyede olduğunu belirten Uğur, " Türk otelcilerin fiyat artışlarını yedire yedire gitmeleri gerekiyordu. Biz fiyatları fazla artırmayın uyarısını yaptığımızda bizi dinleyen oteller şimdi dolu. Side'de çok dolu otel var şu anda. Ancak bizi dinlemeyen oteller halen yüzde 60-70 doluluklarda gidiyor." dedi.

Yeni jenerasyonun 'Biz her şeyi biliriz, sizlerle işbirliği yapmak zorunda değiliz' anlayışı yanlış

Türk otellerinin yönetiminde yer alan yeni jenerasyon gençlerin yanlış bir algıya sahip olduğunu belirten Uğur, " Yeni jenerasyonun ' Biz her şeyi biliriz siz bizlerle işbirliği yapmak zorundasınız' şeklindeki algısı doğru değil. Tur operatörleri olarak bizler Avrupa pazarında Türk otellerin gözü kulağı, her şeyiyiz. Bizim söylediklerimizi dikkate alsalar hepimiz kazançlı çıkarız" dedi.

2023 Türkiye hedefimizi tutturmamız zor!

Geçen yıl Almanya, İsviçre, Avusturya ve Hollanda'dan Türkiye'ye 170 bin turist getirdiklerine işaret eden Kadir Uğur bu yıl için bu sayıyı 200 bine çıkarmayı hedeflediklerini ancak otellerin fiyatları aşırı artırmalarından dolayı talepte daralma yaşandığını belirterek " Bu yıl Türkiye'ye getireceğimiz Avrupalı sayısı 170 bin seviyelerinde olur" dedi.

Yorumlar
Troya
12 Temmuz 2023, Çarşamba 10:52
O duayene sorsana yıllarca yerli halkın kalamadığı fiyatlara yurt dışındaki insanlara uçak dahil her şey dahil ucuza biletini sattığını otellere baskı yapıp sırf aradan kişi başı 50 dolar 100 dolar para kazanacağı için Bir de turistlerin alışveriş yapacağı büyük centerlardan kişi başı komisyon aldığında unutmayalım tabii
Cengiz Can
11 Temmuz 2023, Salı 11:26
Kadir Bey'i çok seviyorum, tam bir duayen. Her sene görüşleri tutuyor. Y ve Z jenerasyonu dikkatle takip etsin ve kafalarına göre takılmasınlar. Dijital diye diye doğrulardan koptular. Ajansların gazına gelmeyin, duayenleri dinleyin.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha