İsviçre'de hizmet sektörünü iflas korkusu sardı

İsviçre'de hizmet sektörünü iflas korkusu sardı
31 Ekim 2020, 14:00
İsviçre’de koronavirüs vaka sayıları rekor üstüne rekor kırıyor. Her gün farklı kantonlarda alınan ve hemen geçerli olacak tedbirler, işletmeleri iflasın eşiğine getirdi.

Federal Sağlık Dairesi (BAG) İsviçre'de son 24 saatte koronavirüs vaka sayısını 9 bin 207 olarak açıkladı. Ülkede toplam vaka sayısı 154 bin 251'e çıktı. Son haftalarda rekor üstüne rekor kıran vaka sayıları ülkede yeni tedbirleri de beraberinde getirdi. Federal Hükümet’in yanı sıra birçok Kantonlarda sınırlamalar getirildi. Bazı Kantonlarda tamamen birçoğunda ise sınırlamalı olarak restoran, kafe ve barların kapanmasını kararlaştırdı.

Post Gazetesi'nden Bahtiyar Okumuş'un haberine göre, alınan kararlar başta Türkler olmak üzere işletme sahiplerini kara kara düşünmeye sevk etti. Restoran sahipleri, "İlk dalgadan sonra tedbirler alarak işletmelerimizi yeniden açmıştık. Toparlanmaya çalışıyorduk. İflasa sürükleniyoruz" açıklamasında bulundular. Bir araştırma şirketi ise hizmet sektöründeki yüzlerce kafe, bar ve restoranın iflas edebileceğine dikkat çekti.

Öe yandan Zürih’te 27 yıldır faaliyetlerini sürdüren 4 yıldızlı Hotel Ascot, pandemisi kurbanı oldu. Zürih şehir merkezi Enge tren istasyonu yakınlarında Tessinerplatz meydanında bulunan Hotel Ascot, ciro ve müşteri sayısının yüzde 70 düşmesi sonrası iflas ettiğini duyurdu. Otel’in 40 çalışan işini kaybetti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha