İSTTA Başkanı Korkmaz: İstanbul için çalışmak ve sadece İstanbul'u temsil etmek istiyoruz

İSTTA Başkanı Korkmaz: İstanbul için çalışmak ve sadece İstanbul'u temsil etmek istiyoruz
06 Eylül 2018, 14:26
Konaklama sektöründe TÜROFED'in İstanbul temsilcisi olmadıklarını açıklayan İSTTA Başkanı İbrahim Halil Korkmaz, “Tek amacımız İstanbul turizminin gelişimine, pazarlanmasına ve tanıtımına katkıda bulunmak” dedi.

İstanbul Turizm Derneği (İSTTA) Başkanı İbrahim Halil Korkmaz, FVW İstanbul Workshop'u sonrasında, TÜROB ile TÜROFED ekseninde yaşanan ve dernek olarak merkezinde kaldıkları tartışmalara ilişkin soruları cevapladı. İSTTA'nın sadece konaklama sektöründen üyeler alan bir dernek olmadığının altını çizen İbrahim Halil Korkmaz, bu nedenle TÜROFED'in İstanbul temsilcisi olarak nitelendirilmelerinin doğru olmayacağını söyledi.

“Biz TÜROFED'in İstanbul'daki temsilcisi değil, iş ortağıyız” diyen İbrahim Halil Korkmaz, İstanbul turizmine katkı sağlayacak tüm organizasyonları desteklemeye ve bu alanda faaliyet gösteren her kurumla işbirliği yapmaya hazır olduklarını söyledi.

“Tek amacımız İstanbul turizmine katkı sağlamak”

İSTTA olarak TÜROB veya TÜROFED'in alternatifi olmadıklarını vurgulayan İbrahim Halil Korkmaz, “Tek amacımız İstanbul turizminin gelişimine, pazarlanmasına ve tanıtımına katkıda bulunmak. Bunu yaparken de sektörün tüm paydaşlarından üyeler aldık. Biz sadece otelcilerin üye olduğu bir dernek değiliz. Bünyemizde seyahat acentaları, alışveriş merkezleri ve sağlık sektöründen de üyeler var” şeklinde konuştu.

“İstanbul için bir araya gelmeliyiz”

İstanbul turizmi için sektör bileşenlerinin güç birliği yapması gerektiğini savunan İbrahim Halil Korkmaz, “İstanbul gibi tarihi, dünyayı, insanları ve hatta kıtaları buluşturan bir şehrin hakettiği yere gelmesi ve potansiyeliyle buluşması için çalışan insanların kuruluşların birbirleriyle buluşmaması düşünülemez. Böylesine derin ve zengin renge, çeşitliliğe sahip emsalsiz bir şehrin potansiyeliyle buluşmasına gönül ve zaman veren çok farklı kuruluşların olması da aslında çok doğaldır” şeklinde konuştu.

“Aslolan nezaket”

Aynı hedefe giderken farklı fikirlerin olmasının son derece doğal olduğunu ifade eden İbrahim Halil Korkmaz sözlerine şöyle devam etti: "Aslolan bu farklı düşüncelerin nezaketle birarada çalışabilmesidir. İnsanların ve kuruluşların aynı hedefe farklı yollardan farklı yolculuklardan ulaşması çok doğaldır.

Kaldı ki biz turizmciler için bu; aslında işimizin ta kendisidir. Biz insanların hayatlarının farklı farklı yolculuklarında bir güzergah olmaya ve nefeslendikleri ve dünyayı okudukları adreslerden biri olmaya çalışıyoruz. O yüzden bu amaca farklı kuruluşların farklı güzergahlardan ulaşması işin zaten sağlığı açısından da gerekli.”

(Soldan Sağa) İSTTA YK Üyesi Erol Turanlıoğlu, Başkan Yardımcısı Yalçın Aydın ve İSTTA Başkanı İbrahim Halil Korkmaz

“Yapmadıklarımıza değil yapabileceklerimize odaklanalım”

Çalışmaların hedef odaklı olması gerektiğini savunan İbrahim Halil korkmaz, "Yapamadıklarımıza değil yapabileceklerimize odaklandığımızda daha başarılı ve faydalı oluruz. Bulmak için aramak aramak için idrak gerekiyor. Bu sebeple turizmde yeni pazarlar için de mevcut durumu çok iyi kavrıyor ve başarılı sonuçlara ulaşabilmek için çalışmalar yapıyoruz” dedi.

“Birbirine omuz atan değil omuz omuza hareket eden girişimler olmalı”

TÜROB ile TÜROFED arasında olabilecek herhangi bir polemiğin içinde veya herhangi bir tarafında yer almak istemediklerini tekrar ifade eden İbrahim Halil Korkmaz şöyle devam etti: "TÜROFED ve TÜROB gibi gönüllü insiyatifler birbirlerine omuz atan değil omuz omuza hareket eden girişimlerdir. Aslolan kurumlardaki ve yöntemlerdeki farklar, farklılıklar değil, hedeflerimizdeki birliktir. Nasıl ki İstanbul olmadan Türkiye anlatılamazsa, turizm olmadan da İstanbul anlatılamaz. Bu yüzyıl medeniyetler çatışmasının değil, uzlaşmasının yüzyılı olacaksa tarihi, kültürü ve hatta kıtaları buluşturan istanbul'un katkısıyla olacaktır”.

“Sosyal medyadaki tartışmadan rahatsızlık duyduk”

Tartışmaların odağına çekilmelerinden rahatsızlık duyduklarını vurgulayan İbrahim Halil Korkmaz, özellikle sosyal medyada yaşanan tartışmaları kesinlikle tasvip etmediklerini ifade ederek, gelecekte de bu tür tartışmaların tarafı olmamaya özen göstereceklerini söyledi.

“Timur Bayındır'ı ziyaret edeceğiz”

Yaşanan sürecin iletişim eksikliğini ortaya çıkarması açısından faydalı olduğuna değinen İbrahim Halil Korkmaz, “İSTTA olarak bir eksiğimiz olduğunu fark ettik. Sektör duayenlerinden biri olan TÜROB Başkanı Timur Bayındır'ı daha önceden ziyaret etmemiz gerekirdi. Yanlış anlaşmaları konuşmak için kurduğumuz iletişimin ardından bu eksiği de en kısa zamanda gidereceğiz. Bugüne kadar tüm teklifler bize TÜROFED'den geldi ve biz de faydalı olanların hepsini destekledik. TÜROB'dan da herhangi bir proje içinde var mısınız derlerse cevabımız kesinlikle varız olacaktır.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha