İşte otel ve acentaların ilk 'turizm' payını ödeyeceği tarih!

İşte otel ve acentaların ilk 'turizm' payını ödeyeceği tarih!
04 Temmuz 2019, 10:09
Turizmcilerin 'Turizm Tanıtma Fonu' olarak bildiği ancak isim değiştirerek 'Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı' adıyla dün TBMM'ye sunulan kanun teklifinde oteller ve acentaların 'turizm' payını ilk ödemeye başlayacakları tarih de yer aldı.

Kanun teklifine göre Ajans'ın faaliyetlerinin finansmanı için turizm belgeli konaklama işletmeleri (oteller) ile yeme içme ve eğlence tesislerinden elde ettikleri net satış ve kira gelirinin yüzde 1'i oranında turizm payı alınacak.

Deniz turizmi tesisleri ve Bakanlıktan belgeli deniz araçlarından da yüzde 1 oranında turizm payı alınacak.

Seyahat acentaları (münferit uçak satışları hariç) ve havayolu şirketlerinin ise yıllık net satış ve kira gelirleri üzerinden binde 1 oranında turizm payı alınacak. DHMİ tarafından işletilenler hariç olmak üzere havalimanı işletmecilerinin gelirleri üzerinden binde 2,5 turizm payı alınacak.

İlk turizm payı ödemesi için son gün 26 Ekim 2019

Kanun teklifinin 'İlk beyannamelerin verilmesi ve ödeme' başlıklı kısmında turizm işletmelerinin Ajans'a turizm payı olarak ilk ödemeyi ne zaman yapacağı da belirtildi. Buna göre 2019 yılının 1 Ağustos tarihinden başlamak üzere Ağustos ve Eylül aylarına ilişkin verilmesi gereken beyannameler 26 Ekim 2019'a kadar verilecek ve bu beyanlar üzerine ödenmesi gereken turizm payları 26 Ekim 2019 akşamına kadar ödenecek.

Ajans'ın diğer gelirleri

Turizm işletmelerinden alınacak payın yanısıra Ajans'ın diğer gelirleri şöyle sıralandı: Genel bütçeden ayrılan tutarlar, Her türlü bağış ve yardımlar, Ajans'ın iştirak ettiği şirketlerin faaliyetlerinden elde edilen gelirler, Ajansın faaliyetlerinden elde edilen gelirler, Diğer gelirler..

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha