İşte Almanya’da faaliyet gösteren Türk turizmcilerin yol haritası…

İşte Almanya’da faaliyet gösteren Türk turizmcilerin yol haritası…
13 Eylül 2017, 14:09
Alman turizm dergisi fvw, Almanya seyahat sektöründe faaliyet göstermeye başlayan Anex Tour, Corendon ve OTI Holding’in bu pazara yönelik planlarını mercek altına aldı. İşte Almanya’da faaliyet gösteren Türk turizmcilerin yol haritası…

Alman turizm dergisi fvw, Almanya seyahat sektöründe faaliyet göstermeye başlayan Anex Tour, Corendon ve OTI Holding’in bu pazara yönelik planlarını mercek altına aldı. 3 Türk turizmci Almanya’da nasıl bir yol izleyeceklerine yönelik fvw Dergisi’ne önemli açıklamalarda bulundu.

Anex Tour kış sezonu için küçülmeye gidecek

Bir yıl önce Almanya pazarına, 2017 yılı için iddialı yaz programıyla giriş yapan Anex Tour; havayolu taşımacılığı alanındaki bağlı ortaklığı Azur Air ile yaşadığı problemler nedeniyle kış sezonu için ölçek küçültmeyi tercih etti.

“Küba’ya yönelik talep beklentilerin altında”

Temmuz ayında Düsseldorf’tan Dominik Cumhuriyeti’ne uçuş düzenlemeyi planlayan tur operatörü; Azur Air’in uçaklarında yaşanan teknik problemler nedeniyle uçuşlarını iptal etme ve yolcularını başka noktalara yönlendirmek zorunda kaldı. Yaşanan bu problemin ardından Anex Tour, Küba’ya yönelik ucuz paket turlar satışına başladı. Anex Tour Genel Müdürü Hakan Bakar ise Karayipler’e özellikle de Küba’ya yönelik talebin beklentilerinin altında seyrettiğini söyledi.

Bu nedenle Anex Tour’un bu destinasyonlara yönelik Azur Air uçuşlarını azaltacağını açıklayan Hakan Bakar; kış dönemine yönelik uçuş programlarını daha stabil bir hale getireceklerini belirtti.

Kış programında değişiklik

Hakan Bakar, tur operatörünün kış programına ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Azur Air ile Düsseldorf, Münih ve Berlin Schönefeld Havalimanı’ndan Küba ve Tayland’a uçuşlar düzenlemeyi planlıyorduk fakat şimdi bu destinasyonların yerine 332 koltuklu B767 model uçaklar ile haftada iki sefer olmak üzere Punta Cana ve Varadero’ya yönelik uçuşlar düzenleyeceğiz. Diğer yandan Hurghada, Marsa Alam ve Gran Canaria’ya da Azur Air ile uçuşlar düzenleyeceğiz.”

Corendon, Akdeniz uçuşlarının sayısını artıracak

Bir diğer Türk şirketi Corendon ise Almanya’dan Akdeniz destinasyonlarına yönelik kısa mesafe uçuşlarının sayısını arttıracak. Almanya pazarındaki faaliyetlerine 4 sene önce başlayan Corendon; çeşitli tur operatörlerine de koltuk kapasitesi sunuyor. Malta merkezli bir havayolu şirketi daha kuran Corendon Almanya’dan Türkiye harici destinasyonlara uçuş düzenleyecek.

“Almanya bizim ikinci önemli pazarımız”

“Almanya pazarı Hollanda’nın ardından bizim en önemli ikinci pazarımız” diyen Corendon Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer yeni havayolu firmasını kurmalarının nedenini “Almanya, Avusturya ve İsviçre gibi Avrupa’nın en önemli pazarlarından Avrupa’nın diğer destinasyonlarına yönelik uçuşlar düzenlemek” olarak açıkladı.

10 sefer ile en çok Antalya’ya uçacak

Corendon Airlines’ın yan kuruluşu olarak yeni kurulan ve Almanya’nın dört havalimanından Avrupa’nın belli noktalarına yönelik uçuşlarına başlayan Corendon Europe; yaz boyunca Linz’den Girit sefer düzenleyecek. Corendon diğer yandan kış sezonu boyunca Dortmund ve Berlin – Tegel’in de aralarında yer aldığı beş havalimanından Mısır / Hurghada’ya uçuş düzenleyecek. Buna rağmen Antalya, haftada düzenlenecek 10 uçuş ile Corendon’un en çok uçuş düzenleyeceği nokta olacak.

Hollanda’nın en büyük 3. tur operatörü

Hollanda’nın en büyük 3. tur operatörü olan Corendon’un Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer; mevcut hedefleri arasında Almanya’da tur operatörü kurma gibi bir planlarının olmadığının altını çizdi. Karaer; mevcut operasyonlarının yanı sıra Corendon’un sadece koltuk satışlarına da başlayacağını açıkladı.

Yıllık 1 milyar Euro gelir

20 yıl önce faaliyetlerine başlayan Corendon Grubu’nun filosunda 14 adet B737-800, portföyünde 6 otel bulunuyor. Grubun yıllık toplam geliri ise 1 milyar Euro seviyesinde.

OTI Holding’in Almanya planları

Almanya’da faaliyet gösteren bir diğer Türk menşeli tur operatörü OTI Holding; farklı bir yöntemle 2016 yılında 65 milyon Euro gelire ve 140 bin müşteri portföyüne sahip, orta mesafe dinamik paket tur spesiyalisti Ferien Touristik’i satın aldı.

“Ferien Touristik ile ilgili karar sonbaharda alınacak”

TUI’nin eski CEO’su Michael Frenzel’i ve Thomas Cook’un eski yöneticilerinden Thomas Döring’i danışman olarak belirleyen OTI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş; satın almak için birkaç firmayla görüştüklerini son olarak Ferien Touristik’te karar kıldıklarını açıkladı. Bektaş, bu satın alma sürecinde Ferien Touristik’in deneyimli personelini, rezervasyon sistemini, otel ve acentelerle olan mevcut ilişkilerini firmalarının bünyesine kattıklarını belirtti.

“Agresif bir fiyat politikası izlemeyeceğiz”

Ferien Touristik’e yönelik stratejilerini bu sonbaharda belirleyeceklerini belirten Bektaş; “kesinlikle agresif bir fiyat politikası izlemeyeceklerinin” vurguladı. Bektaş, bağlı ortaklıkları olan havayolu şirketi Royal Flight ile Almanya pazarına girmeyeceklerini; Almanya’da yeterince uçak kapasitesinin olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha