Rota

İşler'den ihale uyarısı: Burayı gerçek turizmciler işletmeli!

İşler'den ihale uyarısı: Burayı gerçek turizmciler işletmeli!
06 Ekim 2020, 11:27
AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, atıl durumda olan Foça Fransız Tatil Köyü için bir ihale çalışmasının olduğunu söyledi. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler ise tatil köyüyle ilgili endişelerini dile getirdi.

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, atıl durumda olan Foça Fransız Tatil Köyü için bir ihale çalışmasının olduğunu söyledi. Sürekli'nin açıklamaları sonrasında Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler de endişelerini dile getirerek, çalışmanın gerçek turizmcilerle yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Özelleştirme ihalesi yeni ihale için hazırlık yapıyor

Atıl durumda olan Foça Fransız Tatil Köyü gündemde. AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, burasının bu çerçevede yine tatil köyü olarak hizmet vereceğini söyleyerek, Özelleştirme İdaresi'nin yeni ihale için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Müjdemizi çok yakında vereceğiz

Egedesonsöz'den Muhittin Akbel'in haberine göre, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, "Bu tesislerin atıl vaziyette kalmasına gönlümüz razı değil. Daha önce üç kez ihalesi yapıldı, ikisi de iptal edildi. Bu kez bir sorun çıkmaması için arkadaşlar gerekli çalışmaları yapıyorlar. Foça, böylesine değerli bir turizm tesisi ile eski günlerine kavuşacak. Tesis, İzmir turizmine katkı koyacak. Foça Fransız Tatil Köyü ile ilgili müjdemizi çok yakında kamuoyuna vereceğiz" dedi.

İşler: Ranta kurban gitmesinden korkuyoruz

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler de konuya ilişkin yorum yaparak şunları söyledi;

"Fransız Tatil Köyü veya diğer adıyla Club Med, turizmin anasıdır. Burası, resort turizmin Türkiye'de de olabileceğini gösterdi. Burası, Türk turizminin mabetlerinden biridir. Devletle, işletmeci Club Med anlaşamayınca, burası 16 yıldır çürümeye terk edildi. 50 yıllık ağaçları öldü. Palmiyeleri yok oldu, domuzların bastığı bir alan haline geldi. Binalar bakımsızlıktan yıkılmak üzere. Burasının Türk turizmine kazandırılmasından büyük mutluluk duyarız. Birinci çekincemiz şudur. Çok az kısmını otel olarak yapıp, büyük bölümünün ranta kurban gitmesinden çekiniyoruz. Rezidans olmasından korkuyoruz. Turizm imarlı yerde, turistik yapacağız deyip, yüzde 10'luk kısmına otel, havuz, resepsiyon koyuyorlar, tapu vermeden diğer yerleri rezidans olarak değerlendiriyorlar. Bu yazlık ev modelinin hukuka aykırı, modifiye edilmiş halidir. Bu güzel yerin, birilerine peşkeş çekilmesini istemiyoruz."

İşler, "Sen-ben ilişkisiyle verilen yerlerde hüsran yaşanıyor. Ucuz fiyata kiralıyorlar, sonra ruhsatları kendilerinde kalmak şartıyla yüksek rakamlarla başkalarına devredip çok para kazanıyorlar. Buna da karşıyız. Üçüncü çekincemiz, burasının resmi kurumlara, vakıflara, derneklere, eğitim merkezi, lojman, öğretmenevi gibi tahsis edilmesinden çekiniyoruz."

Mehmet İşler, ne istedikleri konusunda ise şu açıklamayı yaptı: "Bizim istediğimiz, döviz getiren, doğayı koruyan, yeşili yok etmeyen, katma değer yaratan bir tesis olarak yine turizme hizmet etmesidir. Burası, gerçek turizmciler tarafından işletilmeli. Bu konuya dikkat edilmeli. Eğer gerçek turizmciler tarafından işletilirse, turizme faydası olur, Foça'ya, İzmir'e faydası olur. İstihdam yaratılır, tedarikçiler kazanır, turizme hizmet eder, ülkeye döviz kazandırır. Ülkenin çıkarlarına uygun halde burasının işletilmesinden, ihalede doğru kişilere, kurumlara verilmesinden yanayız." yorumunda bulundu.

Yorumlar
Mert Okan
07 Ekim 2020, Çarşamba 10:03
Fransız tatil köyleri Türkiye'de turizmin gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Birçok konuda model olmuştur. Bu tesisler, Doğanın,yeşilin ,animasyonların,eğlencelerin, açık büfelerin, spor aktivitelerinin yeraldığı tatil köyü anlayışı en güzel örneğidir. Haremlik,selamlık,helallik bir anlayışa kurban gitmeyecek, Ege'ye ve İzmirliye yakışır bir vizyonla ,profesyonel bir işletmeye verilmesini arzu ederim.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha