İSATAG'dan tepki: Seyahat özgürlüğü kısıtlanamaz!

İSATAG'dan tepki: Seyahat özgürlüğü kısıtlanamaz!
22 Haziran 2024, 16:30
Yurtdışı çıkış harç pulunun 10 kat artıracağına yönelik iddialar üzerine İstanbul Seyahat Acentaları Tanıtım ve Geliştirme Derneği (İSATAG) açıklama yaptı.

İSATAG Başkanı Aylin Özsavaş yurtdışı çıkış harç pulunun 10 kat artıracağına yönelik iddialar üzerine yazılı açıklama yaptı. Özsavaş açıklamasında son dönemde yurtdışı çıkış harç bedelinde yapılması planlanan fahiş artışın İSATAG ve tüm turizm sektörü ile seyahat planı yapan vatandaşlar tarafından kaygıyla karşılandığını dile getirdi. Özsavaş açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Aşırı yükseltilmiş çıkış harcı seyahat edecekleri derinden etkileyecek, karar yeniden gözden geçirilsin

" Seyahat özgürlüğü ve uluslararası deneyimlerin bireylerin gelişimi ve kültürel zenginlik açısından ne kadar önemli olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

Ancak, bu tür mali yükler, özellikle de ekonomik zorluklarla karşı karşıya olan vatandaşlarımız için, yurtdışına çıkma imkanlarını kısıtlamaktadır. Hali hazırda diğer ülkelere kıyasen yüksek olan pasaport harçları ve vize maliyetlerinin üzerine eklenecek aşırı yükseltilmiş çıkış harcı, seyahat edecek vatandaşlarımızı derinden etkileyecektir.

Pandemi sonrası toparlanma sürecine giren seyahat sektörü, yurtdışı turlarına taleplerin azalmasıyla bir dar boğaza girecek, sektördeki istihdam ve genel ekonomik dengeleri olumsuz yönde etkileyecektir.

Vatandaşlarımızın mutsuzluğu ve sektörün karşı karşıya olduğu bu zor durumu göz önünde bulundurarak, başta T.C. Maliye Bakanlığı olmak üzere, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu kararın yeniden değerlendirilmesini talep ediyoruz.

Daha dengeli ve sürdürülebilir çözümler bulunarak, hem vatandaşlarımızın seyahat özgürlüğünü korumak hem de turizm sektörünü desteklemek mümkündür.

Kamuoyuna saygıyla sunarız."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha