İngiliz operatör yatıp kalkıp Türkiye için dua edecek

İngiliz operatör yatıp kalkıp Türkiye için dua edecek
09 Ağustos 2017, 15:37
İngiltere pazarındaki son veriler Türkiye için biraz olsun iyimser bir tablo çiziyor. Buna rağmen yetkililer Jet2holidays’in 2018 yaz sezonu için Türkiye kapasitesini 2 katına çıkarmasını “cesurca atılan bir adım” olarak yorumluyor.

Pazar araştırması kuruluşu GfK’nın en son yayınladığı Travel Insight Raporu’na göre; Türkiye’ye yönelik satışlar geçtiğimiz yıla göre % 9.8 oranında daha düşük seviyede seyrediyor.

Yolcu sayısında % 29’luk artış

Buna karşın son verilere göre; 8 Temmuz’dan sonraki dört haftalık süreçte, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre Türkiye’ye yönelik yolcu sayısı % 29 oranında artış gösterdi.

İngiltere’nin önde gelen tur operatörlerinden Jet2holidays, geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye yönelik talep artışının yükselişe geçtiğini ve bu nedenle 2018 yaz programı için Türkiye kapasitesini 2 kat arttırdığını açıklamıştı.

Diğer yandan Thomas Cook da bu yıl, Türkiye’ye yönelik talebin güçlü bir artış sürecine girdiğini öne sürmüştü.

“Cesurca atılan adım”

ATOL Şirketler Birliği’nin hukuk danışmanı Alan Bowen; Jet2Holidays’in Türkiye kapasitesini % 91 oranında arttırmasını “cesurca atılan bir adım” olarak değerlendirdi.

Jet2Holidays’ın önemli bir risk aldığını belirten Bowen; “alınan bu kararın başarıya ulaşıp ulaşmayacağını göreceğiz” dedi.

İlk olumsuzlukta tablo tersine döner

Bowen, “firmanın çok önemli bir adım attığını fakat önümüzdeki 12 ay boyunca firma yöneticilerinin Türkiye’de bir olumsuzluk yaşanmaması için dua edeceklerini, yaşanan ilk olumsuzlukta İngilizlerin yeniden Türkiye’den vazgeçeceklerini” sözlerine ekledi.

Bowen, son dakika satışlarında Türkiye’nin yeniden yükselişe geçmesini ise İspanya ve Portekiz destinasyonlarında yer kalmamasına bağladı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha