İki devin zor günleri....

İki devin zor günleri....
17 Mayıs 2019, 12:41
Avrupa’nın en büyük iki tur operatörü TUİ ve Thomas Cook altı aylık gelir gider tablolarını açıkladı.

Avrupa’nın en büyük iki tur operatörü TUİ ve Thomas Cook altı aylık gelir gider tablolarını açıkladı. TUİ'nin 2019'un ilk çeyreğinde ciro artışı yüzde 1,7 artış ile sınırlı kalırken otelcilik ve havayolu işletme gelir ve kârlarında düşüş yaşadı.

497 milyon Euro zarar

Şirketin yarı yıllık raporunda, TUI’nin Orta Avrupa’daki gelirlerinin Ocak-Mart 2019’da % 6,7 oranında azalarak 936 milyon Euro'ya düştüğü belirtildi. Bu bölgede mevsimsel zarar 90,7 milyon Euro'ya ulaştı. Grubun tur operatörü ve havayolu faaliyetlerini kapsayan Markets & Airlines bölümü, müşteri sayısında % 2,4 düşüş ve gelirlerde % 2,2 düşüş bildirdi. TUİ'nin tur operatörü ve havayolu faaliyetlerinde altı aylık zararı geçtiğimiz yıl 375 milyon Euro iken bu yıl 497 milyon Euro'ya yükseldi.

1.67 milyar Euro zarar

Thomas Cook ise ilk yarı mali durum raporuna göre 2018-2019 ilk yarısında 1,67 milyar Euro zarar açıkladı. Thomas Cook’un 2019 yaz sezonu rezervasyonları, fiyatların yüzde 9 düşmesine rağmen yüzde 7 azaldı. Thomas Cook’un ilk yarı cirosu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,4 azalarak 3 milyar 227 milyon pounddan 3 milyar 19 milyon pounda geriledi.

Tüm pazarlarda düşüş var

Thomas Cook CEO'su Peter Fankauser bu yılın ilk altı ayında tüm pazarlarında belirsiz bir süreç yaşadıklarını söyledi. Kıta Avrupası'nda, tüm pazarlarda geçen yıla göre daha düşük yaz rezervasyonlarına sahip olduklarını belirten Fankauser" Özellikle Almanya'da geçen yıla göre daha zayıf bir tüketici davranışı söz konusu. Düşüş, İspanya ve Yunanistan'a olan talebin azalmasından kaynaklanıyor, bu düşüş kısmen Türkiye ve Tunus'un büyümesiyle dengelendi ”. diye konuştu.

Condor için teklifler aldık

Fankhauser, Thomas Cook'un havayolu işletmesi Condor'un bütün ya da parçalar halinde satışı için çeşitli teklifler aldığını doğruladı. Fankhauser “Bu teklifleri değerlendirirken, hissedarlar için değeri artırmak ve stratejik odağımızı güçlendirmek için tüm seçenekleri göz önünde bulunduracağız” yorumunu yaptı. Lufthansa CEO'su Carsten Spohr geçtiğimiz hafta Condor ve Thomas Cook Havayolları için teklif verdiklerini açıklamıştı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha
   
>