IATI'ye 60 milyon dolarlık vergi, resim ve harç istisnası

IATI'ye 60 milyon dolarlık vergi, resim ve harç istisnası
14 Şubat 2019, 10:14
Türkiye'nin en çok ihracat yapan 2. turizm şirketi olan IATI'ye 60 milyon dolarlık vergi, resim ve harç istisnası tanındı.

Ticaret Bakanlığı tarafından IATI'ye 60 milyon dolarlık vergi, resim ve harç istisnası tanındı. 2012 yılında kurulan IATI, 2017 rakamlarına göre yapılan sıralamada 310 milyon doları aşan ihracatı ile Türkiye'nin en çok ihracat yapan 2. turizm şirketi olmuştu. IATI, kuruluşunun 6. yılında 2 milyar TL’ye yaklaşan cirosu ile Türkiye’nin en büyük 141. şirketi konumunda bulunuyor. IATI’nin 2019 yılı cirosunun 1 milyar doları geçmesi beklenirken hizmet ihracatının ise 400 milyon doları aşması öngörülüyor. 75 ülkede 35 binden fazla acente ile hizmet veren IATI, uçak bileti, otel, transfer, kiralık villa, sağlık turizmi gibi seyahat ürünlerini online olarak acentelerin ve son kullanıcıların hizmetine sunuyor.

Türkiye'nin ihracatına katkıda bulunan şirketlere 'istisna' tanınıyor

İhracatı artırmak, ihraç ürünlerine uluslararası piyasalarda rekabet gücü kazandırmak ve ihraç pazarlarını geliştirmek amaçlı kullanılan vergi resim ve harç istisnaları Türkiye'nin ihracatına mal ve hizmet satışıyla katkıda bulunan şirketlere tanınıyor. Vergi, resim ve harç istisnası 6802 sayılı Gider Vergileri Kanunu kapsamında banka ve sigorta muameleleri vergisi (BSMV), 488 sayılı Damga Vergisi Kanunu kapsamında damga vergisi, 492 sayılı Harçlar Kanunu kapsamında alınması gereken harçlar, diğer kanunlarda yer alan vergi, resim ve harçlar ile 80 Sayılı Kanun’a göre alınan hal vergisini kapsıyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha