Gözler piyasalarda... Dolar 7 TL'yi geçti

Gözler piyasalarda... Dolar 7 TL'yi geçti
13 Ağustos 2018, 01:00
Asya piyasalarından gelen ilk sinyaller gerilimi artırdı. 13 Ağustos 2018'in Türkiye için tarihi bir gün olması bekleniyor.

Türk lirasındaki değer kaybı devam ediyor. Asya piyasasından gelen ilk verilerde dolar, 7.21 seviyesine kadar yükselirke euro ise 8.10'un üzerini gördü.

Dolar daha sonra 7.12 seviyesine çekildi. Euro ise 8.10 seviyesinde işlem görüyor.

Berat Albayrak: Gerekirse mali kural uygularız

Yaşanan gelişmeler üzerine açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Kurdaki dalgalanmaya karşı aksiyon planı hazırladık. Paramız doğrudan bir ABD başkanı tarafından hedef alındı. Döviz hesaplarını TL'ye çevirmek veya el koymak olmaz. Gerekirse mali kural uygularız" dedi.

Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar'a konuşan Albayrak, kurlarda yaşanan dalgalanmalarla ilgili 'Tüm önlem ve aksiyon planlarımız hazır.' dedi.

"Bir saldırının, sınamanın göstergesidir"

"Son dönemde kurlarda yaşanan oynaklığı, bunun ekonomimize etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Albayrak şu yanıtı verdi: "Bu çok net bir saldırının, sınamanın göstergesidir. Küresel finansal sistemin en büyük oyuncusunun başlattığı bu saldırı, tüm gelişmekte olan ülkelerde benzer durumu ortaya çıkarır. Çıkardı da zaten. Bugün yaşanan tabloda, ülkemizin parasının doğrudan bir ABD başkanı tarafından hedef alındığı böyle bir ortamda, Türk ekonomisine kırılganlık suçlaması yapmak art niyetliliktir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan sanayicileri uyardı: Bankalara saldırmayın...

Trabzon'da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomi gündemiyle ilgili sert ve önemli açıklamalar yaptı. Sanayicileri 'bankalara saldırarak döviz almamaları' yönünde uyaran Erdoğan, "Bankalara saldırarak oralardan döviz alma yoluna gitmeyin. Battık gittik işi sağlama alalım yoluna tevessül etmeyin. Ederseniz yanlış yaparsınız. Bu milleti ayakta tutmak sadece bizim görevimiz değil, sanayicinin tüccarın da görevidir." şeklinde konuştu.

Fahrettin Altun: Mevduat hesaplarına el konulması sözkonusu değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sert konuşmasının ardıdan yayılan söylentiler üzerineCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter'dan bir açıklama yaptı.

Altun açıklamasında, 'Erdoğan'ın sözleri üzerinden bir algı operasyonu yürütüldüğü' belirtti ve 'mevduat hesaplarına el konulması gibi bir durum söz konusu olmasını' söyledi:

Altun konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanımızın bu akşam Trabzon'da yaptığı "Bilesiniz ki bu milleti ayakta tutmak sadece bizim görevimiz değil, sanayicinin tüccarın da görevidir. Aksi takdirde B planını C planını uygulamak zorunda kalırım" şeklindeki açıklamaları üzerinden bir algı operasyonu yürütülüyor.

"Bu algı operasyonu ülkemizin karşı karşıya kaldığı ekonomik savaşın bir parçasıdır. Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamanın hiçbir yerinde mevduat hesaplarına el konulması gibi bir durum söz konusu değildir.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha