Gastrofest'te Suriye sürprizi

Gastrofest'te Suriye sürprizi
13 Ekim 2018, 14:04
İzmir’in ilk gastronomi festivali, 21 Ekim’de tarihi Alsancak Garı’nda düzenleniyor. Organizasyonun kurucusu Hande Arslanalp festivalle ilgili açıklamalarda bulundu.

Milliyet Yazarı Gözde Yener Pirman'a festivalle ilgili bilgiler veren Hande Arslanalp “Kentin çok kültürlü yapısını yansıtacağız. İzmir turizmine katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi. Festivalin konusunun neden göç mutfağı olarak seçildiğine yönelik soruyu cevaplandıran Arslanalp göç sorununun şu anda Türkiye'nin de dünyada bir çok ülkenin de en önemli, birçok çözülmesi gereken sorunu içinde taşıyan konularından biri olduğunu söyledi.

Mülteci kadınlar Suriye mutfağından örnekler sunacak

İzmir'in tarihinde hep göç aldığını ve bununla zenginleştiğini belirten Arslanalp " Farklı yaşam şekline, düşünce yapısına, vizyona sahip olmuş, Rum, Levanten, Sefarad mutfaklarının göçüyle zenginleşmiş, gastronomi değerlerine sahip bir şehir ve bunu hem ülkemize hem de dünyaya tanıtmamız lazım. Hâlâ da göç almaya devam ediyor. Örneğin, festivalimizde Suriye’den şehrimize göç eden mülteci kadınlarımızın da hazırladığı, Suriye mutfağına ait örnekler yer alacak ve oturumlarımızda İzmir’in göçlerle şekillenen mutfağını konuşacağız." ifadelerini kullandı.

Festivalde neler var?

Festival İzmir’in simgelerinden boyoz, söğüş, kumru, gevrek gibi sokak lezzetlerinin ikramıyla başlayacak. Müge Akgün moderatörlüğünde yapılacak, Nedim Atilla, Haluk Özyavuz, Ahmet Güzelyağdöken, Danışman Şef Vedat Başaran‘ın konuşmacı olarak katılacağı ilk panelin konusu ‘Göç ile Şekillenen İzmir Mutfağı’... İzmirli şarap üreticileri Can Ortabaş (Urla Şarapçılık), Bilge Bengisu Öğünlü (Urlice), Enis Güner (Sevilen), Ali Boz (Lucien Arkas Bağları) ve Ahmet Örs, bölge bağcılığını ve şaraplarının sorunlarını Bülent Akgerman moderatörlüğünde tartışacak. İzmir Gastrofest’in konukları ve konuşmacıları arasında Yunanistan’ın ünlü şefi, Atina’da Vezene restoranının sahibi olan Ari Vezene, İsrail’in en tanınmış restoranlarından Eucalyptus’un sahibi ve şefi Moshe Basson, Parabere Forum’un kurucusu, gastronomi dünyasının en etkili kadınlarından, yeme-içme yazarı Maria Canabal, yemek sosyolojisi konusunda uzman Prof. Dr. Zafer Yenal, Prof. Dr. Biray Kolluoğlu, rehber ve yazar Saffet Emre Tonguç ve marka iletişim uzmanı Lisa Donoughe gibi kamuoyunun yakından tanıdığı isimler de var. İzmir Gastrofest’in bir diğer sürprizi de ABD’li saksafon efsanesi Ricky Ford’un ünlü piyanist ve besteci Ali Perret, trompetçi İmer Demirer, baterist Owen Hart ve kontrabascı Kaan Yıldız ile birlikte unutulmayacak bir caz konserine imza atmaları olacak.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha