HIKVISION

Galatasaray Üniversitesi restorasyonu 60 milyon liraya mal oldu

Galatasaray Üniversitesi restorasyonu 60 milyon liraya mal oldu
27 Mayıs 2019, 09:11
Galatasaray Üniversitesi’nin 6 yıl önce yanan tarihi binasının restorasyonu tamamlandı.

İstanbul Ortaköy’deki Galatasaray Üniversitesi binası, 22 Ocak 2013 tarihinde elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangında kullanılmaz hale gelmişti. Uzun yıllar üstü açık kalan harabe bina, kamuoyunda birçok tartışmayı da beraberinde getirmişti. Binanın okul olarak kullanılmayacağı, otel yapılacağı iddia edilmişti.

Galatasaray Üniversitesi’nin 6 yıl önce yanan tarihi binasının restorasyonu tamamlandı. 60 milyon liraya mal olan, 149 yıllık binanın restorasyon mimarı Sinan Genim Hürriyet'ten Ömer Erbil'e konuştu. Genim, restorasyonla ilgili bürokratik süreçlerin 3.5 yıl, inşaatın ise 1.5 yıl sürdüğünü söyledi. Restorasyonda yapının ayakta kalmayı başaran tarihi dış ve iç duvarları korunduğu bilgisini verdi.

Bina ile ilgili eleştirilere de cevap veren Genim, “Binanın fonksiyon değiştirerek otel yapılacağını söyleyenler şimdi görsünler bakalım otel mi okul mu olmuş? Üstünün örtülmesini ben istememiştim. Çünkü yangından sonra 48 saat boyunca, denizden su basılarak soğutma çalışmaları yapılmıştı. Tuzun binadan arındırılması ve kuruması gerekiyordu. ” dedi.

Hocaların odasında ısıtıcı olmayacak

Genim, aldıkları yangın önlemlerini de şöyle anlattı: “Elektrik sistemini yanmaz, dayanıklı kablolarla döşedik. Duman algılama sensörleri, yangın söndürme sistemini kurduk. Her katta 8 yangın söndürme dolabı ve 25 metreye kadar uzayabilen hortum yerleştirdik. Klima ve petek kullanmadık. Isıtma ve soğutma sistemini asma tavan arasına yerleştirdik. Hocaların odalarında ısıtıcılar, elektrik sobaları olmayacak. Elektrik tesisatı, yangın alarm sistemi ve bina kameralarla kontrol odasından izlenecek. Yeni çatıyı da ahşap değil çelik konstrüksiyon yaptık.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha