Foça Tatil Köyü sonunda satıldı... İşte yeni sahibi!

Foça Tatil Köyü sonunda satıldı... İşte yeni sahibi!
03 Mayıs 2021, 08:50
2005 yılında kapatılan ve ardından özelleştirilmesi için daha önce üç kez ihaleye çıkılan Türkiye’nin ilk tatil köylerinden biri olan Foça Tatil Köyü'nün merakla beklenen ihalesi tamamlandı.

2005 yılında kapatılan ve ardından özelleştirilmesi için daha önce üç kez ihaleye çıkılan Türkiye’nin ilk tatil köylerinden biri olan Foça Tatil Köyü'nün merakla beklenen ihalesi tamamlandı.

En yüksek teklif 131 milyon lira

En yüksek teklif 131 milyon TL ile BKG Ortak Girişim tarafından verildi.

İşler: Satın alan şirket Bahreyn merkezli

İhaleyle ilgili Ege'de Son Söz'e açıklama yapan ETİK Başkanı Mehmet İşler, tatil köyünü satın alan BKG Ortak Girişiminin Bahreyn Krallığı merkezli bir şirket olduğunu söyledi. İşler, ‘’Bu şirketler grubu kültürel yayınlar, madencilik, inşaat, inovatif bilişim gibi alanlarda faaliyet gösteriyor. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetiyle de çok sayıda iş yapmış bir firma. Sesini fazla duyurmayan, sessiz-sedasız işler yaptığı için pek bilinmiyor. Fransız Tatil Köyünü ihaleyle alan firma Cumhurbaşkanının onaylaması durumunda acaba buraya muhafazakar bir otel mi yapacak? Böyle olursa para bir cepten çıkar diğer cebe girer. Tatil köyü 131 milyon liraya satıldı bu tesisin ayağa kaldırılması için 120 milyon lira da içerisine harcamak gerek. Bu durumda 250 milyon liralık bir yatırım söz konusu. Bu zamanda, hele hele pandemi döneminde böyle bir yatırım yapmak cesaret ister. Foça Tatil Köyünde 1000 yatağa yakın kapasite var.’’ dedi.

Foça Fransız Tatil Köyü, 1967 yılında Türkiye'nin ilk tatil köyü olarak hizmete açıldı. Tatil Köyü, 1967-2005 tarihleri arasında faaliyet gösterdi. Daha önce 2006 ve 2018 yıllarındaki ihaleler, Özelleştirme İdaresince tahsis yapılmadığı gerekçesiyle iptal edildi. 2010 yılında açılan ihaleye ise teklif veren olmadı.

Foça Tatil Köyü taşınmazları üzerinde; 400 adet oda (bungalov tipinde), çok sayıda peyzaj unsuru olarak kullanılan zeytin ağacı, fıstık çamı ve benzeri ağaçlar, traverten malzemeden imal edilmiş yürüyüş yolları, açık alan ve kapalı alan aydınlatma sistemleri, yüzme havuzu, amfi tiyatro, güzel sanatlar binası, disko, revir binası, basketbol sahası, tenis kortları, hamam, lojam binası, butik, çamaşırhane bulunurken, tatil köyünün 900 metrelik plaja sahip konumda olduğu ifade edildi.

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha