Foça Tatil Köyü'nün yerine yapılacak proje belli oldu

Foça Tatil Köyü'nün yerine yapılacak proje belli oldu
12 Ocak 2024, 09:25
2005 yılında kapatılan, 2021'de satılan Türkiye’nin ilk tatil köylerinden Foça Tatil Köyü'nün yerine yapılacak proje şekilleniyor.

Dünyanın en köklü turizm gruplarından olan Club Med, Türkiye’deki ilk tatil köyünü 1967 yılında Foça’da hayata geçirmişti. Bu tesis aynı zamanda Türkiye’deki ilk tatil köyü olmuştu. Yıllarca hizmet veren Foça Club Med, işletme süresinin uzatılmaması başta olmak üzere birçok sebep bir araya gelince 2005 yılında kapandı. Atıl kalan tatil köyü için üç kez ihaleye çıkıldı. 2006 ve 2018 yıllarındaki ihaleler, Özelleştirme İdaresi’nce tahsis yapılmadığı gerekçesiyle iptal edildi. 2010 yılında açılan ihaleye teklif veren olmadı.

2021'de 131 milyon lira bedelle satılmıştı

2021 yılına gelindiğinde tekrar ihaleye çıkıldı. 400 civarında bungalov oda, yüzme havuzu, amfi tiyatro, güzel sanatlar binası, disko, revir, basketbol sahası, tenis kortları, hamam, butik gibi bölümleri, 900 metrelik plajı olan tatil köyü için düzenlenen ihalede 11 grup yarıştı. Ve toplamda 280 dönüm araziye yayılan tatil köyünün işletme hakkı 49 yıllığına 131 milyon TL bedelle BKG Ortak Girişim Grubu’na verildi.

50 milyon dolarlık lüks tatil köyü için Marriott, Accor gibi gruplarla görüşülüyor

Ekonomim.com yazarı Necla Dalan'ın köşesinde yer verdiği bilgiye göre BKG’nin ortakları tatil köyüne yatırım yapmak için Dali Turizm Yatırımları ve İşletmeleri A.Ş. şirketini kurmuş. Kayıtlarda Atilla Kesler, Mehmet Hazım Giray, Nevhan Gündüz, Seçil Göktalay ve Şeyh Şamil Çağlar’ın ortak göründüğü Dali Turizm Yatırımları ve İşletmeleri A.Ş., tatil köyünü 2025 yazına yetiştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Tatil köyü, A plus yani lüks segment müşteriye hitap edecek şekilde yenileniyor.

Necla Dalan'ın turizm sektörü kulislerinden edindiği bilgilere göre ortaklar, tatil köyüne 50 milyon dolarlık yatırım yapacak ve işletmesini büyük bir otel zincirine verecek. Hatta bunun için Marriott ve Accor gibi gruplarla görüşmeler başlamış.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha