Firuz Bağlıkaya’dan dikkat çekici açıklamalar…

Firuz Bağlıkaya’dan dikkat çekici açıklamalar…
01 Şubat 2019, 13:59
Turizm sektörünün büyük krizlerden çıkarak bu günlere geldiğini anlatan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, sektöre ilişkin görüş ve önerilerini EMITT Fuarı’nda anlattı.

EMITT’te düzenlenen 'Fikir Önderleri Geleceğin Turizmini Açıklıyor' isimli panelde konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, sektörün gelecek perspektifine ilişkin görüşlerini paylaştı.

'Türkiye’de turizm sektörünün başarısının sırrını anlayabilmek için krizlerle nasıl mücadele ettiğine bakmak gerekir' diyen Firuz Bağlıkaya, “Neredeyse üç yılda bir kriz atlatan bir sektörüz. Geçirdiğimiz süreçler göz önüne alınırsa, bugün geldiğimiz yerin anlamını ve kıymeti daha iyi anlaşılır” dedi.

“Kriz pazarlardaki dengeyi gözetmeyi öğretti”

2016 yılında yaşanan krizin sektöre alternatif pazarların anlamını ve önemini öğretmesi açısından fayda sağladığını anlatan Firuz Bağlıkaya, “Ana pazarımız olan Orta Avrupa ve Kuzey Avrupa pazarları siyasi gelişmelerden en hızlı etkilenen ve manipüle edilen pazarlar. Yaşadığımız kriz toplam içindeki pazar paylarının dengesinin önemini bize anlatmış oldu” iye konuştu.

“Ana pazarlar da toplandığında daha iyi olacak”

Sektörün artık geleceğe daha umutlu baktığını ifade eden Firuz Bağlıkaya, “Önemli pazarlarımız hala 2015’in altında olmasına rağmen bu yıl rekor kırdık. Bu pazarlar da devreye girdiğinde çok daha iyi olacak” dedi.

“Turizm coğrafi bir olaydır”

Turizmin ulaşım alışkanlıklarında coğrafyanın belirleyici olduğuna değinen Firuz Bağlıkaya, şöyle devam etti: “Turizm coğrafi bir olaydır. Turizm hareketlerinin yüzde 75'i kendi ve yakın bölgelerinde gerçekleşiyor. Bu nedenle yeni pazarlar ararken, ana pazarlarda hata etmemek lazım”

“Hedeflerimizi revize ederek ilerleyeceğiz”

Artık 2023 hedeflerinin kısa vadeli hedef haline geldiğini belirten Firuz Bağlıkaya, “100 milyon turist 100 milyar turizm geliri hayal değildir. Başımızdan geçen bu kadar olaya rağmen otelciler hala otel yapıyor, operatörler tur yapmaya çalışıyor. 2023’ten sonra hedeflerimizi revize ederek gideceğimizi düşünüyorum” dedi.

“Sektör bileşenleri arasında koordinasyonsuzluk var”

Sektörde asıl meselenin sektör ayağındaki koordinasyonsuzluk olduğuna dikkat çeken Firuz Bağlıkaya, “Sektörün kim nereye çekerse oraya gider hali var. Sektörün tüm bileşenleri fuarlara gidiyor. Bunun bir düzene kavuşturulması lazım” diye konuştu.

“Fonda herkesin fikri alınmalı"

Konuşmasında Turizm Geliştirme Fonu’na da değinen Firuz Bağlıkaya, şunları söyledi: “Fon nasıl çalışır, bizden birileri olduğunda iyi çalışır. Herkesin fikri alınarak hedef, plan ve strateji içinde çalışılırsa başarılı oluruz.”

“Markalaşan destinasyonlar krizlerde fayda sağlar”

Destinasyon tanıtımına da değinen Firuz Bağlıkaya, “Sürekli destinasyon tanıtımı deyip duruyoruz, ama hala bu işlerde bocalıyoruz. Markalaşan destinasyonlar, krizlerde bize önemli avantajlar sağlayacaktır.” diye konuştu.

“Yatırımlar planlı olmalı”

Yatırımların talepler doğrultusunda bir plan çerçevesinde geliştirilmesi gerektiğini savunan Firuz Bağlıkaya şöyle devam etti: “Sadece tanıtım değil, yatırım stratejilerine de belki fonla kurulacak yapı içinde karar verilebilir. Arz talep dengesini oturtmamız lazım. Rakiplerimizde otel yapmak gerçekten zordur. Biz Barselona’da otel yapmak için başvurduğumuzda 8 yıl sonrası için izin verebileceklerini söylediler. Otel, seyahat acantası ve uçak şirketlerini kontrol altına almamız lazım.”

“Türkiye’yi daha ucuza satmıyoruz”

Türkiye’de kişi başına gelirin düşük kalmasının sebebinin otel dışı harcamalar olduğunu söyleyen Firuz Bağlıkaya, “Biz tur operatörü olarak İtalya, İspanya ve Tunus gibi rakip destinasyonları da satıyoruz. Emin olun Türkiye’deki otelleri daha ucuza satmıyoruz. Temel problemimiz otel dışındaki harcamalarımızın düşüklüğü. Turisti sokağa çıkaramıyoruz. Bunları planlayabilmek için de topyekun bir koordinasyon ve planlamaya ihtiyacımız var. Sahada çok iyiyiz, biraz da masa başında planlama yapabilsek her şey daha iyi olacak”diye konuştu.

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha