20 Ekim 2018
E-Bültene Abone Ol!

Eyüpsultan'daki restorasyon projesinin detayları ortaya çıktı...

Eyüpsultan'daki restorasyon projesinin detayları ortaya çıktı...
12 Mayıs 2018, 13:29
Eyüpsultan’ın dev projelerinden ESTAM (Eyüpsultan Tarihi Merkez Yönetimi) için start 3 yıl önce verildi. 2017 Ocak ayında uygulama safhasına geçilen projeyi, bu önemli çalışmanın mimarı Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın anlattı…

Eyüp Sultan ve çevresini kapsayan 98 hektarlık alanın tasarım, yönetim ve planlamasına yönelik gerekli yenilenmeleri içeren ESTAM projesinin ilk adımı 24 Haziran 2014’te atıldı. İlk aşama olan ‘planlama aşaması’ 3 yıllık bir maratondan sonra tamamlandı.

Eyüp Sultan Tarihi Merkez Yönetimi Planlama Alanı, Haliç Köprüsü’nden Piyerloti’ye kadar uzanan alanı kapsıyor. ESTAM kapsamında 7 ayrı bölgede 67 adet proje yürütülmekte. Projeler İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı ve Eyüp Belediyesi, ESTAM Yönetimi koordinasyonunda bulunuyor. Planlama ve tasarım safhası tamamlanan ESTAM’ın 2017 Ocak ayı itibariyle ikinci aşaması olan Uygulama Safhasına geçildi.

Eyüp Sultan Ensari Konağı’nda konuşmasına başlayan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, öncelikle projenin neden hazırlandığı konusunda açıklama yaptı. Eyüp sultan gibi bir bölgede büyümüş olmaktan gurur duyduğunun altını çizen Aydın, tarihi bir hazine olarak nitelendirdiği Eyüp Sultan’ı ihya etmenin bir vefa borcu olduğunu söyledi.

Aydın konuşmasına şöyle devam etti:

Öncelikle hepinize hoş geldiniz demek istiyorum. Böyle bir proje neden hazırlandı her şeyden önce bunu açıklamak isterim. Biz gerçekten çok avantajlı insanlarız. Eyüp Sultan gibi bir bölgede yaşıyoruz. Bu bizler inanılmaz bir avantaj çünkü bir hazineye sahibiz. Bu hazine bizi saygın bir konuma yerleştiriyor. Bu durum bizim için aynı zamanda bir sorumluluk doğuruyor. Bu kıymetli hazinenin daha da güçlenmesi ve faydalı olması konusunda bir sorumluluk yüklüyor bizlere.

“Eyüp Sultan’ın ışıltısı yok olmuştu”

Bu projeye başlamadan önce fiziki ve fonksiyonel anlamda eksiklerimizi gördük diyebilirim. Ben Eyüp Sultan’da büyüdüm ve burada yaşıyorum. Dolayısı ile geçmişini çok iyi biliyorum ve gerçekten buranın ışıltısı artık sönmüş, üzerini toz bulutları kaplamıştı. Bunu kaldırmamız gerekiyordu. Bu nedenle mimari ve sanat anlamında değişiklikler yapmamız gerekti. Kısaca medeniyetimize ilham olma özelliğini taşıyan bu bölgeyi daha fonksiyonel bir hale getirmek istedik.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın

Projemiz sadece gördüğünüz gibi bir fiziki düzenleme projesi değil sadece. Elbette fiziki düzenlemelerimiz de var ancak farklı kategorilerde de yenilenmeler planladık. Meydanın, caddelerin, sokakların düzenlenmesi yeni alanlar açma niyetiyle yapılmayacak. Yanlış bir algı oluşmasını istemiyoruz. ‘Buraları bir yıksanız da biraz alan açılsa’ diyen kişilerle karşılaşmıyor değiliz ama bizim böyle bir amacımız yok. Burada yapmak istediğimiz şey Osmanlı’ya has mimari yaşam çizgilerini, formlarını bozmadan canlandırmak.

“Kalabalık yönetimi en önemli nokta”

En önemli gerçekleştirmemiz gereken şey ise kalabalık yönetimi. Bu gerçekten çok önemli. Siz kalabalığı iyi yönetirseniz mekanın dar olmasının bir eksiklik olmadığını anlamış olurunuz. Kalabalık yönetimini yaptığınızda gerçek bir rahatlama ortaya çıkacaktır. Özellikle kalabalığın belirli bir noktada toplanmasını değil de alana yayılmasını istedik ve projemizi bu yönde geliştirdik. 180 dönümlük bir alandan bahsediyoruz. Olabildiği kadar araçlardan taşıtlardan arındırarak, yayaları bu alanda dolaştırmayı hedefledik.

“Uluslararası bir proje yürütüyoruz”

Bu çalışma bana sorarsanız uluslararası bir projedir. Çünkü gerçekten standartları itibariyle dünyanın çeşitli yerlerinde gördüğümüz tarihi alan vasfı taşıyan şehirlerin standartlarını örnek aldık. Birçok akademisyen ve uzmandan yararlandık. Yarışmalar yaptık, çalıştaylar yaptık ve herkesin görüşlerini alarak objektif bir şekilde değerlendirdik. Olması gereken de buydu, yüzeysel değil kalıcı bir çalışma ortaya koyduk.

Sokaklar geri kazandırılacak

Projemizde zemin ve cephe düzenlemeleri gibi fiziki düzenlemeler de yer alıyor. Altyapıyı sağlam ve esaslı bir şekilde planlıyoruz ki daha sonra bir problem çıkmasın ve uzun yıllar müdahale edilmeden yaşasın. Hamam restorasyonumuz örneğin bir su medeniyet müzesine dönüştürülecek ve orada tanıtım çalışmaları devam edecek. Mimarlarımız bu alanlarla ilgili özel çizimler sundular. Hasan Hüsnü Paşa Sokak örneğin şu anda yok olmuş durumda. Biz orayı tekrar canlandıracağız. Osmanlı döneminde önemli bir sokaktı ve bir kültür sokağına dönüştüreceğiz.

“7 adet turizm rotamız bulunuyor”

Gezi rotalamaları oluşturduk. Örneğin buraya geldiğinizde yardım alacağız bir kurum ya da kişi maalesef yok. Seyyar satıcıdan yardım istiyor istiyor insanlar. Bu sorunu çözmek adına İstanbul Rehber Odası ile bir anlaşma yaptık ve 40 tane rehberimize Eyüp Sultan’la ilgili eğitimler verdik. Turizm Bakanlığı’na bağlı rehberlerimiz artık burayı gezmek isteyenlere yardımcı olacak. 7 adet turizm rotamız bulunuyor, zamanla bu projeyi de hayata geçirerek istediğiniz rotayı sizlere gezdireceğiz. Eyüp Sultan’a has motiflerle süslenmiş birçok hediyelik eşya da sunuyoruz tarihi adamızı gezenlere. Belirli bölgelerde satışına başlandı.

Medeniyetimize olan vefa borcumuzu işte bu projelerle ödeyeceğimizi düşüyorum.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha