Erken rezervasyon dönemi erken başladı

Erken rezervasyon dönemi erken başladı
12 Ekim 2018, 14:54
Turizm sektörü, bu yıl erken rezervasyonlar için kolları erken sıvadı.

Habertürk'ten Yiğitcan Yıldız'ın haberine göre geçmiş yıllarda Kasım ayı sonu veya Aralık ayı başında sektörün tüm paydaşlarının katıldığı toplantılar ile startı verilen erken rezervasyon süreci, bu yıl Ekim ayında başladı. Durum böyle olunca da, sektörde erken rezervasyon ile tatilini planlayan kişi sayısının geçen yılın aynı dönemini geçeceği şeklinde bir beklenti oluştu. Geçen yıl 5 milyondan fazla kişi erken rezervasyondan yararlandı. Ocak-Ağustos döneminde yurtdışından gelen turist sayısı da yüzde 23 artış ile 27 milyonu buldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, yılın ilk 6 ayında turizm sektörünün ekonomiye katkısı da yüzde 30'a yakın artışla 11.4 milyar dolar olarak ölçüldü.

Tüketici alışkanlıkları değişiyor

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, tüketici alışkanlıklarının değiştiğini ve yerli turistin yıllar içinde erken rezervasyonu benimsediğini aktardı. Gelişmeler neticesinde, erken rezervasyon sürecinin de öne çekilerek bu yıl Ekim ayında başladığına işaret eden Ayık, "Sektörün böylece önünü görmesi ve ileriye dönük plan yapması kolaylaşacak. Otel işletmecileri, tesislerinin açılış tarihini ve personel işe alımı gibi operasyonel faaliyetlerini daha rahat yönetebilecek" dedi. 2018 turizm sezonunun beklentileri dahilinde geliştiğini aktaran Osman Ayık, yıl sonuna kadar gelen sektördeki büyüme oranının yüzde 25-30 aralığına çıkacağını belirtti.

Erken rezervasyon toplantıları olmadı

Bu yıl erken rezervasyon sürecinin geçmiş yıllara göre farklı biçimde geliştiğine dikkat çeken Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, "Bu yıla kadar sektörün tüm paydaşlarının katıldığı toplantılar ile erken rezervasyonların başladığı ilan edilirdi. Fakat bu yıl böyle bir durum olmadı" dedi. 2018 yılının turizm açısından olumlu geçtiğini kaydeden Bayındır, erken rezervasyonların erken başlamasının ise sektöre olumlu yönde katkı sağlayacağını belirtti.

Kapasitenin yüzde 15'i yerli turiste ayrılacak

Bu yıl erken rezervasyonların öne çekilmesinin birkaç sebebi olduğunu kaydeden Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, "Bunun başlıca nedeni yurtdışından yoğun talep gelmesi. Geçen sezon kapasitesinin yüzde 20'sini yerli turiste ayıran oteller, bu yıl yurtdışından gelen yoğun talep yüzünden yüzde 15'ini ayırabilecek" dedi. Onaran, erken rezervasyon sürecinin erken başlamasının sektör açışından iyiye işaret olduğunu belirterek, "Oteller sürecin öne çekilmesinden memnunlar. Bu sayede herkes gelecek planlarını daha rahat yapabilecek" diye konuştu.

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha