En büyük artışı Türkiye'de yakaladık bunun sebebi de...

En büyük artışı Türkiye'de yakaladık bunun sebebi de...
03 Şubat 2020, 17:34
JET2 Holidays CEO'su Steve Heapy, Thomas Cook'un iflası sonrası Türkiye pazarındaki çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

JET2 Holidays CEO'su Steve Heapy, iflastan sonra Thomas Cook'un boşalttığı kapasiteleri doldurmaya çalıştıklarını, Uçak kapasitelerini el verdiği kadarıyla artırarak bunu başarmaya çalıştıklarını belirtti.

Türkiye kapasitemizi yüzde 60 artırdık

2020'de Türkiye pazarında 2019 yılına göre yüzde 60 daha fazla koltuk kapasitesi planladıklarını anlatan Heapy, ''Biz Thomas Cook'tan boşalan kapasitenin ihtiyacımız kadarı olanı aldık. Yani başkaları gibi doldurulamayacak kapasiteleri almadık. 2019 yılında Türkiye'ye 550 bin koltuk gerçekleştirdik. 2020 yılında yaz ayları için Türkiye'ye 825 bin koltuk ayrıldı. Kış sezonunda sadece Antalya'ya 2019 yılında 73 bin kişi getirdik. 2020 yılında 90 bine yükselecek. 2019 yılında sadece Antalya'ya 224 bin turist getirdik. 2020 yılında ise 343 bine yükselecek. 2021 yılı uçak planlaması yapılıyor. Çok önemli bir artış planlanacak'' dedi.

Türkiye'de yakaladığımız artışın en önemli sebebi uygun fiyatları

Jet Holiday'ın kapasite artışının sadece Türkiye'ye yönelik olmadığını da vurgulayan Heapy, şunları söyledi:

''Jet2 olarak Yunanistan'da Thomas Cook'tan dolayı yükselişimiz tıpkı Türkiye gibi kayda değer oldu. İspanya'da ise çok ufak bir artış var. İspanya'da Brexit nedeniyle insanlar kararsızdı.Şimdi karar çıktı artış sağlanmaya başlandı. En büyük artış Türkiye'de oldu. Bunun nedeni ise uygun fiyatlardır. Bunun en büyük nedeni Thomas Cook'tur. Çünkü Thomas Cook Türkiye'de çok konsantre çalışıyordu. Diğer ülkelerden daha konsantre idi. Bizde aynı şekilde çalışıyoruz. Otelciler bu dönemde fiyat konusunda bizlere yardımcı oldular. Ama bizde kar marjımızı daha düşük seviyelere çekerek otelcilere yardımcı olduk.

Türkiye tuizmde şu anda iyi gidiyor. Ancak bir söz vardır. 'Bir sene iyi giden şey her yıl aynı gidecek diye bir şey yok.' Burada önemli olan mantıklı hareket etmek. Fiyatları birden yükseltmemek. Makul seviyelerde yükseltmek. Burada önemli olan sadakattir. İyi çalışan partnerleri kollamaktır. Türk otelcilerine bunu tavsiye ediyorum.''

Thomas Cook'un açığı 2-3 yıldan önce kapanmaz

Steve Heapy, Thomas Cook'tan boşalan açığın hemen kapanmasının çok zor olduğuna dikkat çekerek, ''2020'de Thaomas cook'un açığı kapanamaz. Ama 2-3 yıl içinde kapanır. İngiltere pazarında rakamlar daha önceki yıla göre bu yıl düşer. Ama biz Jet2 olarak düşen pazarda yükseleceğiz'' diye konuştu.(Turizmdays.com)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha