Dünya turizminde 2019'un ilk rakamları belli oldu!

Dünya turizminde 2019'un ilk rakamları belli oldu!
22 Mayıs 2019, 11:05
Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Dünya Turizm Barometresinin 2019'un ilk çeyreğiyle ilgili sonuçlarını açıkladı.

Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Dünya Turizm Barometresinin 2019'un ilk çeyreğiyle ilgili sonuçlarını açıkladı. Dünya turizmi 2019'un ilk çeyreğinde yüzde 4 büyüdü. Dünya turizminde en yüksek artışı yüzde 8 ile Ortadoğu yüzde 6 ile Asya ve Pasifik ülkeleri yaşadı. Hem Avrupa hem de Afrika’daki rakamlar % 4 artarken, ABD'deki büyüme yüzde 3'te kaldı.

Vize kolaylıkları ve uçuşlardaki artışın etkisi

UNWTO'nun değerlendirmesinde son iki yıla göre daha yavaş bir oranda olsa da, 2019'daki artışın olumlu bir işaret olduğu belirtildi. UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, “Uluslararası turizm, olumlu bir ekonomi, artan hava kapasitesi ve vize kolaylığı sayesinde dünya çapında güçlü bir şekilde performans göstermeye devam ediyor” dedi. Büyümenin iki yıl süren yüksek artışların ardınadn hafifçe azaldığını ancak sektörün küresel ekonomik büyüme oranını aşmaya devam ettiğini belirten Pololikashvili “İnovasyona, dijital dönüşüme ve eğitime yatırım yapmaya devam etmemiz gerekiyor, böylece turizmin getirebileceği birçok faydadan yararlanabilirken aynı zamanda çevre ve toplum üzerindeki etkisini daha iyi bir turizm akışı yönetimi ile azaltabiliriz.” diye konuştu.

Küresel turizmde güven artıyor

En son UNWTO Güven Endeksi anketine göre, küresel turizmdeki güven, 2018 sonunda yavaşladıktan sonra tekrar artmaya başladı. Kuzey yarımkürede birçok destinasyon için en yoğun sezon olan Mayıs-Ağustos 2019 dönemi için görünüm son dönemlere göre daha iyimser ve katılımcıların yarısından fazlası önümüzdeki dört ay içinde daha iyi bir performans bekliyor. UNWTO, 2019 yılında uluslararası turizminde yüzde % 3 ile yüzde % 4 oranında büyüme öngörüyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha