Divan Antalya Talya Otel için yeni başvuru

Divan Antalya Talya Otel için yeni başvuru
03 Ocak 2019, 19:51
Koç Holding'e ait Divan Antalya Talya Otel'in yıkılıp yeniden yapımı için hazırlanan imar planı değişikliğine yönelik açılan davada istinaf mahkemesinin red kararı vermesinin ardından yeni başvuru yapıldı.

Antalya'da, 1970'li yıllarda inşa edilen ve 1987'de yapılan son 2 katına yıkım kararı verilen Divan Antalya Talya Otel'in tamamen yıkılıp, yeniden yapımı için gerçekleştirilen imar planı değişikliği kararları, geçtiğimiz yılın Ocak ayında Antalya 4'üncü İdare Mahkemesi'nce iptal edilmişti. Karar kapsamında Talya Oteli'nin bulunduğu arsayla ilgili 1/5000 ölçekli imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı iptal edilmişti.

İstinaf mahkemesi itirazı reddetmişti

Bunun üzerine otelin sahibi Marmaris Altınyunus Turistik Tesisler A.Ş (MARES), Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Muratpaşa Belediyesi yerel mahkemenin kararını Konya Bölge İdare Mahkemesinde temyize götürdü. Konya Bölge İdare Mahkemesi itirazların esastan reddine karar verdi.

Danıştay'a temyiz başvurusu yapıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Muratpaşa Belediyesi istinaf mahkemesinin red kararını Danıştay'da temyiz etti. MARES'te istinaf mahkemesinin kararına karşı müdahil sıfatıyla Danıştay nezdinde temyize başvurdu. MARES'ten önceki gün yapılan Kamuyu Aydınlatma Platformuna yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: " Talya Oteli'nin bulunduğu arsa ile ilgili 1/5000 ölçekli imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planının iptaline ilişkin yerel Mahkeme'nin kararına karşı Konya Bölge İdare Mahkemesi nezdinde diğer davalılar Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Muratpaşa Belediye Başkanlığı ile birlikte müdahil olarak yapmış olduğumuz istinaf yolu ile itiraz başvurumuzun ve davalıların başvurularının esastan reddine karar verildiği, 14.12.2018 tarihli açıklamamızda belirtilmiştir. Söz konusu karar, davalılar tarafından Danıştay nezdinde temyiz edilmiş olup, Şirketimiz tarafından da karara karşı müdahil sıfatıyla Danıştay nezdinde temyiz yoluna başvurulmuştur. Konuya ilişkin önemli gelişmeler yatırımcılarımız ile paylaşılacaktır."

Vehbi Koç'un vefat ettiği Talya otel 2013'te kapatılmıştı

1970'li yıllarda Antalya'da açılan ilk 5 yıldızlı otel olan Divan Talya, Koç ailesi için de ayrı bir öneme sahip. Koç Topluluğu’nun kurucusu Vehbi Koç, 25 Şubat 1996 yılında, 95 yaşında Divan Talya’nın 609 numaralı odasında hayata veda etmişti. O günden bu yana merhum Koç’un kullandığı oda kapalı tutulurken, Vehbi Koç’un büstü otelde asansörlerin hemen yanına yerleştirildi. Talya Otel, Mayıs 2013'te kapatılmıştı. 204 odalı otelin kapanışı nedeniyle düzenlenen basın toplantısında Divan Grubu Genel Müdür Yardımcısı Faik Öztunç, "Bu bir veda değil, devre arası" demişti. Öztunç, Koç Topluluğu’na ait otelin, yenilenme süreci içine girdiğini söylemişti.

Hissenin yüzde 40'ı Koç'ta

Talya Otel'in sahibi MARES'in hisse dağılımı şöyle: Koç Holding: Yüzde 36, Koç Ailesi üyeleri: Yüzde 3,91, Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş.:Yüzde 29.55, Halka Açık: Yüzde 25, Geri alınmış paylar: Yüzde 4.73

Yorumlar
Zafer Cengiz
05 Şubat 2019, Salı 12:07
Başkent olduğu rivayet olunan Antalya'nın "ilk ve tek modern oteli" bu durumlara düşünce.. Kentin göz bebeği Kaleiçi de "yıllardır üzerinde sürekli konuşulmasına rağmen istikrarlı bir çöküş sürecinde telef olunca" SÜREKLİ LAFLARLA YÜRÜTÜLEN TURİZMİN ÇIKMAZLARI DA Son 5*Yıldır kapalı ve geleceği belirsiz Talya Oteli ile birlikte "ARTIK KANITLANMIŞ" OLMUYOR MU Acep..? #TAG*Medya
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha